Евросъюзът планира кипърското сирене халуми да стане продукт със защитен произход съобщава Dairy Reporter. Традиционно сиренето се произвежда на остров Кипър от козе или овче мляко. По оценка на ЕС обаче често халуми, което се продава в европейските магазини, не е произведено по традиционната рецепта - изцяло от козе или овче мляко, а с добавка на по-евтиното краве мляко.
Към днешна дата сиренето халуми съставлява 13% от експорта на Кипър, като голяма част от доставките са за Великобритания.
Ако продуктът стане със защитен произход, то ще може да се продава само халуми, което е произведено от първокачествено кипърско овче или козе мляко. Това означава, че кипърските козевъди и овцевъди ще трябва да увеличат производството на мляко, за да задоволят увеличеното търсене на халуми.
Евросъюзът планира да подобри и ситуацията с кипърската генетика и възпроизводство за увеличаване на производствените млечни обеми в козевъдството и овцевъдството.


Коментари