Стопанството в село Рашково произвежда селскостопанска продукция по биологичен начин с прилагане на добри производствени практики

Таня Демирова с. Рашково, Ботевградско

В 33 стопанства у нас отглеждат и развъждат общо 4165 глави контролирани овце-майки и разплодници от аборигенната порода Западнопланинска овца.

Една от най-големите ферми, в която отглеждат контролирани овце от тази местна порода овце, се намира на 82 км от София - в ботевградското село Рашково, обяснява главният експерт по овцевъдство в Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) зооинж. Стоян Стоянов.

Управителката на фермата в Рашково Маргарита Тодорова е доволна от отглеждането на чистопородните Западностаропланински овце
Управителката на фермата в Рашково Маргарита Тодорова е доволна от отглеждането на чистопородните Западностаропланински овце

Към днешна дата във фермата в с. Рашково отглеждаме три направления овце:

270 чистопородни овце-майки от породата Западно- старопланинска овца (контролирани от Развъдната асоциация на аборигенните породи овце от Западна България), с които участваме в агроекологични проекти, млечно направление - от 60 овце-майки от Синтетичната популация българска млечна овца, и месодайно направление - 130 майки Романовска овца, казва опитната дългогодишна управителка на стопанството Маргарита Тошева.

А от две години в Рашково отглеждат и сборно козе стадо от 300 животни: от които 70 майки Българска бяла коза, както Тогенбургска коза.

Близостта на фермата в Рашково до Ржана планина и отдалечеността от промишлени предприятия позволява получаването на екологично чиста продукция
Близостта на фермата в Рашково до Ржана планина и отдалечеността от промишлени предприятия позволява получаването на екологично чиста продукция

Фермата в с. Рашково разполага със собствена и наета земя с площ от 2000 дка. Сами си произвеждат тритикале, овес, ечемик, царевица и груби фуражи.

А животните имат достъп до 1300 дка планински пасища.

И овцете, и козите се доят механизирано и за разлика от много свои колеги-млекопроизводители във фермата в Рашково нямат никакви проблеми с реализацията на висококачественото си биомляко.

Фермата има биосертификат за продукцията си

И това им позволява да получават по-висока изкупна цена за млечната суровина.

До 15 август имаме договор мандра, която го изкупува, след това от него си правим сами сирене, обяснява печелившия мениджмънт на фермата Маргарита Тодорова.

Сборното стадо с Български бели и с Тогенбургски кози от фермата в Рашково се радват на планинска паша
Сборното стадо с Български бели и с Тогенбургски кози от фермата в Рашково се радват на планинска паша

Продуктите, които продават от козето стадо, са пастьоризирано мляко и козе сирене Млечната суровина си преработват в сирене в собствена минимандра към фермата. В нея са инвестирани собствени средства, обяснява Мрагарита Тодорова.

3-4 т е млякото, което преработват в сирене. Нашето сирене задължително зрее 60 дни, казва управителката на фермата. Ходим на фермерски пазари и нямаме проблеми с реализацията на продукцията.

Фермата в Рашково е член на Развъдната асоциация на аборигенни породи овце от Западна България, на Развъдната асоциация на млечни породи овце - София, и на Асоциацията за развъждане на млечни породи кози - Русе. Развъдната дейност с животните от Романовската порода овце се осъществява от Изпълнителната агенция за селекция и репродукция в животновъдство (ИАСРЖ). Маргарита Тодорова казва, че разчита изцяло на компетентните съвети на развъдните организации и на специалистите от ИАСРЖ за селекционната дейност в стадата си.

Тодорова посочва като голям проблем липсата на квалифицирана работна ръка /който е общ проблем за съвременното българско животновъдство/, както и недостатъчното финансиране на животните под селекционен контрол. Но добрият мениджмънт позволява на фермата в Рашково през последните година да има положителни финансови резултати.

ЗАПАДНОПЛАНИНСКАТА ОВЦА  - ПЛОД НА НАРОДНА СЕЛЕКЦИЯ

Автохтонната порода Западнопланинска овца е плод на народна селекция.

Основният ареал на разпространение

на дългоопашатите овце е Софийска, Врачанска и Пернишка област - общините Сливница, Драгоман, Годеч, Своге, Ботевград, Берковица, Брезник и Трън.

Стопанското им използване е за мляко, вълна и месо

Главата на Западнопланинската овца е с права профилна линия, обрасла с вълна до очната линия. Ушите са изправени и нормално развити. Има характерна пигментация на ушите, около очите (вакли) и носното огледало.

Опашката е тънка, достигаща до скакателните стави (но не до земята).

Тялото на Западнопланинските овце е правоъгълно. Те са сравнително дребни - с височина при холката 57-60 см и дължина на тялото 62-65 см. Имат дълбоки и широки гърди. Костната им система е здрава и плътна, а краката са с твърди копита.

Биологичната им плодовитост е 120-140%.

Сепараторът е част от оборудването на минимандрата във фермата в Рашково
Сепараторът е част от оборудването на минимандрата във фермата в Рашково