Искаме да се стимулира производството на различни култури. Това каза Игнат Ангелов, председател на Регионалния съюз на земеделските кооперации „Дунав 2000“ – Свищов, цитиран от "Фокус". Той допълни, че земеделските производители получават европейски субсидии на декар обработваема площ, но това по своята същност не стимулира производството на различни култури.

„Например имаш 100 дка. Изореш ли ги или само ги култивираш, без да произвеждаш продукция, ти получаваш субсидия, не за продукция, а за това, че си положил грижи за определено количество декари земя. Това е порочно в системата“, допълни Игнат Ангелов.

Той посочи, че държавата подпомага с различни стимули растениевъдството, животновъдството, но това не дава стимул за развитие. „Например говедовъдството в нашия регион е губещо. Държавата дотира крави за угояване, за мляко, но не е достатъчно, за да го направи печелившо. Нещо повече – търговците се подиграват с нашите производители по отношение на цената. Скоро един председател беше при мен и иска да си ликвидира животновъдната ферма, защото е губеща. той казва: „Подиграват се. Млякото, което съм дал на плевенска фирма, ще бъде заплатено през март месец. Дотогава обаче тези животни как ще се издържат, как ще се хранят, как ще се доят, как ще се плащат заплати. Искам да я ликвидирам и предлагам да се изкупят животните, но никой не търси животни за мляко или за разплод. Ето положението, в което сме изпаднали. Животновъдната продукция, която внасяме е два пъти повече от нашия износ. Това са аномалии, заради липсата на държавна политика в тази област“, посочи Ангелов.

Той допълни, е земеделските производители са подпомогнати от държавата и с отстъпка от акциза на течните горива за селскостопанска дейност. По думи му обаче в средата на декември са преведени средствата за 2015 година. „За 2016 година още никой не говори, въпреки че 2016-та завърши и като стопанска година на 30 септември и като календарна след 2-3 дни. Ето отношението на държавата към отрасъла българско земеделие“, допълни Игнат Ангелов.