Ася Василева
Имам слабост да чета реклами. Понякога са такива, че се чудиш защо са и какво трябва точно да направиш. Най-често се повтарят. Обикновено са скучни. Като гръм от ясно небе ми дойде рекламата на компания Мегатрон: "Комбайн под наем". Гледах я и от тук, гледах я и оттам, и все пак в нея имаше твърде много изненада. А скоро започнаха да ни звънят и читатели с въпроса - няма ли грешка? Такова нещо в днешна България не се беше случвало.
Потърсих Стефан Христов, генерален директор земеделска и градинска техника John Deere в Мегатрон, който потвърди новината.
- Да, няма грешка. Даваме комбайни под наем.
- Каква е схемата и какъв наем ще плащат фермерите?
- Схемата е следната - даваме комбайна за цял сезон, има определена сума за сезона и отработените часове. В сумата за целия сезон е включено пълно гаранционно обслужване и пълно каско. Комбайнът, който получава фермерът, е абсолютно нов. В цената не са включени само оператор и гориво.
Клиентите могат да ползват машините от 1 юни до 31 декември, дефакто за цялата жътвена кампания.
- Как се определя наемната цена?
- Цените се определят на база на моточасовете, които е направил комбайна и по едни средни коректни цени на декар. Фермерът трябва да си подсигури добра логистика, за да може в рамките на малко моточасове да направи максимална жътва.
Комбайнът е много производителен и ако клиентът работи ефективно, ще му излезе средно петнайсетина лева на декар. Машините са чисто нови, произведени тази година, всякакви модели. Всеки модел е различен като цена, защото е различен като производителност. Наемната цена се плаща предварително.
- Могат ли фермерите впоследствие да закупят комбайна?
- Да, има опция, ако комбайнът е харесал на фермера, и ако има желание, може да го изкупи на остатъчна стойност и то през John Deere Finance.
- За какви фермери ще е интересно това предложение?
- Предимно фермери, които по различни причини не желаят да инвестират в големи комбайни. За съжаление, в България оперативният лизинг на движимо имущество не върви, така че ние предлагаме алтернатива за нашите клиенти.
Потърсих какво означава оперативен лизинг. Естествено всичко, което намерих по въпроса касаеше леките автомобили, а не земеделски машини. Но все пак, схемата е една и съща.
Оперативен лизинг
За разлика от финансовия лизинг при оперативния възможността за задължително придобиване на имуществото, след изтичане срока на договора, отсъства.
Най-общо оперативният лизинг може да се определи като "договор за наем", при който наемателят не може да стане собственик на лизингованата вещ. Оперативният лизинг на автомобил се характеризира със срок на наемане 3-4 години. Обикновено месечните наемни вноски се определят от цената на автомобила, предмет на лизинговата сделка и срока на финансиране.
Избралите тази форма на финансиране, срещу заплащане на месечни вноски, получават и ползват автомобил, който след изтичане срока на договора за ползване могат да върнат, да заменят с нов (съответно и да бъде подписан нов договор), или да закупят по калкулираната остатъчна цена. Оперативният лизинг дава възможност за пълно счетоводно отчитане на вноската, тъй като в действителност тя се смята за платен наем.
От казаното до тук можем да обобщим, че оперативният лизинг е особено подходящ за фирми, които се нуждаят от непрекъснато обновяване и осъвременяване на машинния парк, без да придобиват собствеността върху МПС-тата. Той предпазва фирмите от остаряване на превозните средства и предполага относително по-ниски плащания, в сравнение с останалите финансови алтернативи. Тази форма на лизинга все още не е особено позната и разпространена в България, за разлика от останалия свят.
А как се наема техника по света?
Една от известните компании, която е в този бизнес е американската компания MachineryLink. Тя разполага с 270 комбайна, които дава под наем на фермерите. Ето какво пише в нейния сайт:
"Жътвата е най-важното време през годината за земеделците. Но защо да имате "паркиран" комбайн във вашия баланс през цялото останало време на годината?
Умните фермери могат да се радват на увеличена производителност по време на кампанията и да избегнат "загробването" на капитали в машина, която се използва няколко седмици в годината.
Освен това, вече не сте ангажирани с подръжка, ремонти и грижи по съхраняването или застраховането на машината.
Наемането на комбайн ви гарантира икономична жътва и сигурен начин да спестите пари. По-добре инвестирайте спестените пари, там, където инвестицията ще ви донесе бързи печалби".
На сайта са изброени и предимствата от наемането на прибираща техника. Те са следните:
Получавате машина, готова за работа.
Гъвкав график на работа и условия.
Последни модели комбайни John Deere.
Денонощно подръжка от официалния дилър.
Всички разходи, консумативи и ремонти са включени в наемната цена.
Разгръщам американското списание Farms Futures. В него чета историята на фермера Марти О Нийл. Той е един от стотиците хиляди американски фермери, избрал да вземе комбайн под наем. Решението дошло естествено, когато разбрал с какви разходи се сблъсква неговия съсед по време на жътва, закупил нов комбайн. О Нийл бързо пресметнал, че ако вземе комбайн под наем няма да има никакви разходи за поддръжка и ремонти.
"Това означаваше, че нивото ни на задлъжнялост ще бъде много по-ниско. Огромен аргумент в полза на наема. Ние просто нямахме възможност да притежаваме комбайн, разказва Марти. Вместо да купуваме две старички машини втора ръка, наехме един нов високопроизводителен, съвременен комбайн. А това определено ми изглежда като добра сделка".
В Америка да вземеш комбайн под наем не е трудно. Марти е клиент на компанията MachineryLink, но има и много други като нея.
В България обаче не е така. Или поне доскоро не беше. В тези трудни години компания Мегатрон отново показа, че има правилна икономическа визия за бъдещето, което не може да не даде своите резултати. Не случайно Мегатрон години наред е лидер на пазара у нас.
Това ли е бъдещето?
Не е тайна, че и да има някакво подпомагане за покупка на нова техника, то ще свърши през тази година. До 2020 г. всеки трябва да се спасява сам и да търси начини да купува модерна техника. Времето на субсидираната икономика очевидно окончателно и безвъзвратно свършва. Не само фермерите, но и фирмите, искат или не искат, ще трябва да търсят нови форми на участие на пазара.
И както казват умните хора, по-добре е да погледнеш как става в страните, които вече са извървяли този път, отколкото да си блъскаш сам главата да измисляш нещо ново. На Запад са се наложили три варианта - покупка, лизинг, наем. Как ще стане в България, ще покаже животът. Но винаги ще има първи, които обикновено печелят.


Коментари