Прагът на икономическа вредност на вредната житна дървеница е: 2 броя/кв. м – при суха пролет, слаби и редки посеви; 4 броя/кв. м при нормален посев и благоприятни климатични условия; 6 броя/кв. м при хладна пролет и гъсти посеви; 1-1,5 броя/кв. м. за семепроизводните посеви.

Възрастните дървеници смучат сок от долната част на централното стъбло или от страничните братя, при което централният лист пожълтява усуква се и изсъхва. Когато времето се затопли, те смучат сок от връхните части на неизкласилите още растения. Над мястото на убождането класът побелява, не се образуват класчета, вретеното се изкривява, а осилите се накъдрят (частично белокласие). Непосредствено след изкласяването вредните житни дървеници смучат сок от стъблото над последното коляно – тогава целия клас побелява (пълно белокласие).

Към момента службите на БАБХ отчитат масова миграция на възрастните дървеници към зърнено-житните посеви. Плътността от възрастното на вредната житна дървеница до момента е под ПИВ.

Към третиране трябва да се пристъпи, когато е завършила миграция на възрастните и съотношението на мъжки към женски е 1:1 и отчетена плътност над ПИВ. Да се обърне специално внимание на семенните участъци. За опазване на яйчните паразити в природна среда да се ползва бързия инициален ефект на синтетичните пиретроиди и краткия им карантинен срок, не повече от 10 дни. Обследванията да се извършват в тихо и слънчево време с ентомологичен сак. Необходимо е да се подбират първо гъстите и буйни посеви.

В случаите, когато нападението е локализирано на огнища или по края на полетата, да се прилага частично третиране или окрайчване на посева. При необходимост за едновременно провеждане на борба срещу възрастните от житна дървеница и ларви на обикновена житна пиявица да се подбират продукти за растителна защита, регистрирани за борба с двата неприятеля.