Елизеа е нов биостимулант от Байер КропСайанс, който влияе върху физиологията на растенията, помага им да отключат защитни механизми в условия на стрес

Ваня ВЕЛИНСКА

На форума, организиран от фирма Байер КропСайанс, относно придобиването на резистентност от плевелите в царевица, бе обсъдена и темата за физиологията на зърнената култура.

Какво сподели проф. Андон Василев, преподавател в катедра „Физиология на растенията, биохимия и генетика" на Аграрния университет - Пловдив за стреса на растенията и по-специално за абиотичния и хербициден стрес или т. нар. хербицидна фитотоксичност, а също и какво се случва, когато антидотът влезе в растенията. :

„Ако разгледаме образно динамиката на концентрацията на хербицида в културните растения, когато съдържа антидот и когато не съдържа, то се вижда, че когато не съдържа антидот, то той не е достатъчно селективен. Динамиката най-напред се повишава, тъй като поглъщането продължава в рамките на няколко часа и след определено време достига максимум. Само че концентрацията е над тази, която уврежда самото растение и в резултат се получава тази фитотоксичност. Когато хербицидът има антидот, благодарение на неговите свойства на практика усвояването се усилва, но пикът, когато достига концентрацията е по-нисък от увреждащия и настъпва по-рано. В резултат на този метаболизъм, който е продуциран от антидота,

става едно по-бързо разграждане на хербицида

и не се достига увреждащата концентрация,

т.е. културното растение се запазва. Антидотът не проявява този ефект върху плевела, затова той получава по-висока концентрация и в резултат на това се уврежда и загива. Това е практическият ефект от антидота."

Ципросулфамидът е най-новата антидотна технология на Байер, която се съдържа в хербицидите.

- Кое е отличителното на този антидот?

Най-важното е, че той има химични свойства, които осигуряват добро усвояване като от листата, така и от корените. Има добър системен транспорт в растението, а това е важно качество, защото разширява възможностите за използване на този антидот.

Един от продуктите в портфолиото на Байер, Мерлин® Флекс, съдържа известния изоксафлутол и антидот ципросулфамид. Кое е интересното? Хербицидът предизвиква избелване на листата в резултат на загуба на пигменти. Този продукт, за разлика от старата формулация, е

много по-селективен именно благодарение

на антидота, което защитава царевичното

растение от възможна хербицидна проява,

а ролята на антидота се вижда лесно като се изравнят ефектите на хербицида в старата и новата формулация.

Когато се приложи хербицид без антидот при една лека песъчлива почва и завишена доза и при неблагоприятни климатични условия, то се наблюдава известна фитотоксичност - избеляване на листата, което отсъства, ако се приложи Мерлин® Флекс. Заради защитата на антидота, който не позволява на хербицида да достигне увреждащата концентрация, растенията имат по-силен растеж.

Антидотът не само защитава царевицата, но и дава допълнителен ефект - създава по-голяма гъвкавост за приложение, тъй като може да се третира в по-широк времеви интервал. Поради по-добрата защита на растенията, той може да се внесе след сеитба преди поникване. Освен това хербицидът може да бъде по-ефективен и по-безопасен в различни почвени типове, именно заради тази силна антидот-защита.

Разбира се, природните условия не могат да бъдат контролирани и неблагоприятните климатични условия може да се проявят във всеки едни момент, при което при неефикасно защитаване на растението от хербицида може да се получат и неблагоприятни ефекти, посочва Милен Мильов, мениджър ключови клиенти, дистрибутори и маркетинг за Северозападна България. При наличен антидот те се минимизират, защото

добрата защита, която той им дава, позволява царевицата да понесе по-неблагоприятни условия,

без негативни последствия. При царевицата има разработени доста хербициди, които могат да се прилагат в препоръчителните дози без наличие на антидот и те работят добре. В някои случаи – прераснали плевели, неподходяща фаза, и т.н., може обаче да се стигне до слаба токсичност върху културното растение.

Но да се върнем на проблема с резистентността на плевелите в царевица, опита в Сърбия и какво се прави в България.

Как да работим, за да не отворим кутията на Пандора, пита риторично Милен Мильов? Факт е, че за момента резистентността не е проблем у нас. Ако колегите в Сърбия ползват продукти като Мерлин® Флекс, Лаудис®, Аденго®, за да се борят с този проблем и за да го ограничат, ние трябва да го ползваме превантивно, за да не позволим да се случи в полетата ни.

- До каква степен селективността на продуктите на Байер и ефикасността по отношение на спектър от плевели влияе върху развитието на културите и формиране на добива?

Представени бяха резултати от опитно поле в Бяла Слатина с Монсун® Актив, приложен в доза 130 мл/дка, който е стабилен балурицид, като се справя с едногодишни житни, балур от семена и балур от коренища, има и широк спектър на широколистни. Фазата на царевицата е 4-5-и лист, а фазата на плевелите - начало на братене на житните. Преобладаващи плевели - сива и зелена кощрява; фаза 2-6-и същински лист на широколистните (основно лобода, фасулче, пепериче, паламида, млечка, пача трева, бутрак и др). 500 дка извън опитното поле са третирани с комбинация от противошироколистен хербицид и никосулфорон. Седмица след третирането се вижда, че

при царевицата с Монсун® Актив няма вторично

заплевеляване с едногодишни житни плевели,

а в другия участък – тежка фитотоксичност, изразяваща се както в повреди по листата, така и чисто физиологично потискане на развитието на царевицата. Ефикасността върху плевелите е постигната - и върху братилите житни, а също и върху широколистните. И нещо много важно - 21 дни след третиране при посева, третиран с Монсун® Актив няма вторично заплевеляване с едногодишни плевели, което е благодарение на проявата на много доброто почвено действие на продукта. В хербицида има активно вещество, което има почвено действие и друга голяма разлика - в целия блок се появява нова вълна от сива и зелена кощрява, докато опитната част, третирана с Монсун® Актив, е чиста, без плевели.

Почвените херибциди Аденго® и Мерлин™ Флекс пазят от изграждане на резистентност. При опити през 2022 г., проведени в Център за агроиновации на Байер в Горна Митрополия, е използван почвен хербицид като запечатка, без последваща корекция в блока. На участъка, където няма хербицид, има по-нисък добив - 54 кг/дка. В такава ситуация, за да има такава голяма разлика в добива, се нуждаем от почвен хербицид, който да контролира отлично както едногодишни житни, така и балур от семена, да потиска балур от коренища, да контролира и широк спектър от широколистни плевели.

Хербицид, който остава за дълго време активен

в почвата, така че след дъжд да не позволява

развитието на вторична плевелна растителност

Аденго® и Мерлин® Флекс притежават тези характеристики и дори могат да заместят някои корекции в царевичните полета.

Тези продукти работят и в царевица след изметляване. По време на наливане на зърното, ако има някакви валежи през втората половина на юни, се получава заплевеляване, което рефлектира върху масата на зърната, респективно и добивът се губи.

И един нов продукт в листата на Байер, който влияе върху физиологията на царевицата - Елизеа. Това е биостимулант, който съдържа фитостероли - специфична група активни вещества, които царевичните растения отделят в условия на стрес. Целта им е да отключат защитните механизми на царевицата и да я подготвят да се справи с по-тежки периоди.

- Как се прилага Елизеа?

Продуктът се прилага в по-ранните фази от развитие - 6-8-и лист на царевицата, както и при благоприятни условия - достатъчно влажност, температура на въздуха между 5-25 оС и без вятър.

Когато растенията са в добра кондиция, именно

тогава им „подаваме" сигнал, за да се

подготвят за последваш период

на високи температури, засушаване

и т.н., разяснява Милен Мильов. С тази подготовка се стимулира развитието на кореновата система, за да може растението да достигне до по-дълбоки почвени слоеве и да усвои повече хранителни вещества и влага. По този начин културата се справя по-добре с липсата на влага до жътва и се ограничава водният стрес. Освен това метаболизмът на растението се променя в посока да възстанови транспирацията от листата, загубата на влага в посева и по този начин се осигурява т. нар. резервен период на тежки стресови условия.

- Какво може да даде Елизеа?

Биостимулантът повишава устойчивостта на растенията на засушаване, а това води до образуване на повече биомаса с по-добри качествени показатели при царевицата за силаж, както и по-качествено зърно, съответно и на допълнителен добив. През предходната година Елизеа бе приложена опитно в различни стопанства и средните стойности показват с 50 кг/дка по-висок добив и до 20 см по-висока зелена биомаса от царевица.

Байер предлага хербициди за всяка една ситуация и решения за всеки един проблем

- почвено, ранно и късно вегегетационно приложение, както и с различен механизъм на действие, подчертават от екипа на компанията.

Хербицидите Мерлин® Флекс и Капрено® са с бонус количества от 10% на базата на ваучер. Продуктите Аденго®, Екип®, Лаудис®, Монсун® Актив са с 5% продуктов бонус. Бонусите се получават от дистрибуторите с основната поръчка. Необходимото условие е да има издаден ваучер от регионален представител на Байер.

Проф. Андон Василев се включи онлайн по време на семинара
Проф. Андон Василев се включи онлайн по време на семинара
Милен Мильов
Снимки: Ваня Велинска
Милен Мильов Снимки: Ваня Велинска
В Център за агроиновации на Байер в Горна Митрополия всяка година се провеждат различни опити
В Център за агроиновации на Байер в Горна Митрополия всяка година се провеждат различни опити