След прецъфтяването, луковиците на лилиите са силно изтощени, губят масата и плътността си, люспите им изтъняват и увяхват. Трябва да минат месец-месец и половина за да стане отново тази луковица здрава и и едра. Върху този процес оказват въздействие всички фактори - топлина, влага, подхранване.
Подрежете стеблата на лилиите, като оставите пънчето, ако към момента на разделянето те са зелени, без признаци на заболявания. Ако стеблата са отмрели, което е свидетелство за наличието на гъбни заболявания, то след като изкопаете луковиците, внимателно ги откъснете.
След три или петгодишно отглеждане без пресаждане, по-голямата част от лилиите образуват гнезда от различни по големина и възраст луковици. Тези гнезда след изкопаването се разпадат, но понякога се налага да ги разделите, което трябва да направите след обрязването на стеблото, много внимателно.
Как се прави:
Изкопайте луковиците, като внимавате да не повредите корените, изтръскайте почвата и ги прегледайте.
Люспи с кафеникави или ръждиви петна трябва да се премахнат и да се унищожат. Корените подрежете на 15 см, отмрелите изрежете съвсем. Чистите луковици с корените поставете за 20-30 минути 0,1 % калиев перманганат.
Засадете луковиците в предварително подготвена почва, която преди това трябва добре да се полее.
Ниските сортове лилии засаждайте на дълбочена 10-12 см за едри луковици и 7-8 см за дребните, средновисоките - съответно на 12-15 и 8-10 см, а високите сортове - 15-20 и 10-12 см. Ямките за засаждането направете с 10 см по-дълбоки, тъй като лилиите се пресаждат с корените, които трябва да бъдат старателно изправени.
Минималните разстояния между луковиците при засаждане за тези групи са съответно 15-20, 20-25 и 25-30 см.
Коментари