Без съмнение най-полезната храна за новородено бебе е майчиното мляко. Кърменето през първите 6 месеца от живота на детето поставя основите на неговото здраве. Но в случаите, когато по някаква причина кърменето е невъзможно, бебетата се хранят с адаптирано мляко. Изследвания на испански учени са доказали ползите от козето мляко за хранене на кърмачета.

Прилики и разлики между козето мляко

и майчиното мляко

Козето мляко е най-близко по състав до майчиното мляко. Дори принципът на секреция на мляко при козите и хората е един и същ - апокринен. Казано по-просто, когато се произвежда мляко, клетъчната повърхност е частично увредена, което позволява на биологично активните вещества да навлязат в нея. Докато секрецията на мляко при кравите протича по различен тип, мерокринен. Когато веществото се освободи, повърхността на секреторните клетки не се уврежда.
Важно е да се отбележи, че

животинското мляко е различно от кърмата:

  • съдържа почти 3 пъти повече протеини, но по-малко лактоза;
  • а минералният му състав също се различава.

Внимание!

  • Съдържа 2-3 пъти повече натриеви и калиеви соли и много повече фосфор и калций - 6-7 пъти повече.
  • Съотношението на калций и фосфор в животинското мляко обаче е различно от това в майчиното мляко, което може да причини запек при кърмачета.

Но поради високото съдържание на протеини и минерални соли и липсата на някои витамини, животинското мляко не може да бъде пълноценен заместител на майчиното мляко.

Затова преди да въведете допълнителни храни в диетата на бебето си, трябва да се консултирате с педиатър.