Няма да ни омръзне да го повтаряме - май е един от най-хубавите, романтични и цветни месеци. Без съмнение! Е, да, работата става все повече, но това също си има своя чар. Пролетната умора вече е отминала, няма опасност от сериозни студове и остава само да действаме. На какво точно да обърнем повече внимание? Ами... на всичко и всички.
Една от основните и най-важни задачки за месеца е да изнесем всички цветя окончателно навън. Затова, време е за закаляване! Семеначетата, които сами сте си произвели, мушкатата и сакъзчетата, фуксиите, дипладенията, бугенвилията, цитрусите, дафина, зокума и всички други цветя, които са презимували успешно на закрито. За тях е време да се настанят в градината и на балкона трайно и до есента.
Все пак бъдете внимателни и следете прогнозата за времето по райони. Ако има опасност, предприемайте защитни мерки навреме. Миналата година до късно падаха слани в някои райони на страната.
Самото закаляване е интересен процес. Лека-полека трябва да направим така, че цветята да свикнат с условията навън. Възползвайте се от слънчевите дни и топлите часове. Изнесете цветята първо на защитено място и след няколко дни ги оставете трайно навън.
Оттук нататък спокойно можете да купувате големи количества цветя и да зацветявате лехите, бордюрите около алеите, а също и балконните оазиси в бетонните пустини.
Като стана дума за купуване на цветя,
длъжни сме да ви посъветваме първо
да обърнете внимание на здравния им статус
Огледайте листата и цветовете добре. Не пропускайте долната повърхност и пазвите на листата, основата на растението, кореновата система – всичко. Обърнете внимание на пожълтяване, премахнати листа в основата, петънца, обезцветяване и други симптоми за проблеми.
Поставете новодомците под карантина за няколко дни. Така ще бъдете сигурни, че няма да си навеете беля на главата. А на тях ще дадете възможност да се приспособят на новото място преди да ги пресадите.
Пазарувайте разумно и с мярка. Първо преценете колко и какво ще ви е необходимо, защото ако засаждате прекалено гъсто растенията, ще си имате проблеми с патогени и конкуренция между самите растения вбъдеще.
Винаги, когато засаждате или пресаждате цветя в градината се
уверявайте, че почвата не е прекалено студена
Особено през пролетните месеци.
Ако работите със собствен разсад или такъв от магазин, не разрушавайте кореновата система, а просто извадете от едната саксийка и прехвърлете в друга с предварително приготвена дупка. Добавете още субстрат или почва, уплътнете и полейте.
Съобразете почвата или субстратът в саксиите с изискванията на растенията. Например азалиите, рододендроните, цитрусите имат нужда от кисела почва.
Винаги се водете от размерите на растенията вбъдеще. Ако прекалите с бройката на единица площ, ще си имате неприятности. Ако изберете малка саксия за голямо или бързорастящо растение, ще се налага да поливате и подхранвате прекалено често.
Пролетните луковични цветя вече ще прецъфтят,
но не бързайте да ги вадите
По-добре сред тях засадете други цветя. Хем ще бъде красиво, хем луковиците ще успеят да се поохранят добре.
Ако ви е направило впечатление, че вякои от тях не са цъфтели, проверете дали луковиците им не са потънали прекалено дълбоко в почвата.
На тяхно място вече може да садите далии, гладиоли, глориози, канни и други грудкови и луковични цветя с летен цъфтеж. Време е! Отредете им слънчеви места в градината. Осигурете им веднага опорна конструкция, ако сортовете са високи.




Коментари