При засаждане на полето разсадът от краставици трябва да е образувал 4–5 листа. Не трябва да бъде по-стар от 30 дни, защото прерасналият разсад по-трудно се прихваща и добивите от него са по-ниски.

Засаждането е ръчно. Растенията се изваждат от саксиите и се засаждат от двете страни на лехата на разстояние 40–50 см и на дълбочина 3–4 см, след което се поливат гравитационно или ръчно, за да се избегне охлаждането на почвата.
Отглеждат се и на двуредова лента – 100+60x40-50 см.

В началото на вегетацията се извършват 2–3 окопавания за унищожаване на плевелната растителност. За да се подобрят топлинният и въздушно-газовият режим на почвата, първата обработка се прави на дълбочина 10-12 см, а следващите на 5-6 см, поради повърхностното разположение на кореновата система, добрата подготовка на почвата и факта, че все още не е уплътнена от поливките и обработките.

Краставиците са силно влаголюбива култура, което се обяснява с плитко разположената коренова система и силно развита листна маса. Ето защо от засаждането до началото на плододаването, те се поливат на по-големи интервали – през 12–14 дни, а от началото на плододаването до края на вегетацията на по-малки интервали – през 6–8 дни. През време на усиленото плододаване, трябва да се обърне внимание на редовните поливки. Засушаването през този период води до намаляване на добивите и до влошаване на качеството на плодовете.

Около 20 дни след разсаждането, растенията се подхранват с 20 кг амониева селитра на декар.

Може да се практикува и отглеждане на едроплодни краставици и чрез директна сеитба.