За нежизнеспособни се смятат прасета, родени с малък размер и с тегло под 800 г. Към слабите могат да бъдат отнесени и прасета с нормално тегло, но недостатъчно жизнеспособни
Трябва да се прави разлика между прасета със слаба жизнеспобност и изцяло нежизнеспособните. За определяне на жизнеспособността се прилага правилото на кутрето: ако температурата на новороденото прасе е в нормите, но то не проявява сукателен рефлекс, когато пъхнете в устата му кутрето си, то прасето явно е нежизнеспособно.
Размерите на прасето се определят още в ранния стадий на неговата имплантация. Разбира се, ясно е, че няма реална възможност да се разберат всички механизми на плацентата, но има фактори, от които зависят размерът и теглото на новородените прасета. Кои са те?
Важна роля върху теглото и размерите на новороденото прасе играе породата на свинята майка и най-вече хибридното въздействие
Разликата в хибридното въздействие се наблюдава при сравняването на чистопородните и на хибридните свине-майки. Селекцията на породистата свиня-майка трябва да се развива по способностите й да ражда изравнени прасила.
Храненето на свинята майка в ранните стадии на бременността и особено в периода на имплантацията на ембрионите също е много важно за новородените прасета. Върху образуването на плацентата влияят фактори, които не са ни известни. Но изследвания в тази област показват, че 40 процента от нежизнеспособните прасета се раждат в стада, където през първите 3 седмици след заплождането свинете майки са били хранени със суроватка. В свинеферми, в които свинете майки са изхранвани със зърнен фураж, не е имало този проблем. Причината за това още не е изяснена, но теоретично се приема, че дефицитът на определени вещества в дневната дажба води до раждането на нежизнеспособни прасета.
Много изследователи препоръчват през последните 3-4 седмици от бременността да бъде увеличена дневната дажба на свинете майки. Според тях това води до увеличаване на теглото на новородените прасета. Но за съжаление това не помага за изравняване на теглото на всички новородени в прасилото.
Възрастта на свинята майка също е от значение. Колкото по-стара е тя, толкова повече варира теглото на приплодите.
Заболявания като свинския грип, репродуктивно-респираторния синдром, класическата чума по свинете и свинския парвовирус (всяко заболяване се предава през плацентата) може да доведе до заразяване на прасетата. Ако в стадото има много слаби прасета, то трябва да се направи оценка на общата клинична картина, за да се установи причиняващото заболяване.

Коментари