Новата наредба за фитосанитарен контрол въвежда доста нови правила за надзор върху растения, растителни продукти и други обекти както в страната, така и по границите.

Според проекта, публикуван на интернет страницата на Министерството на земеделието и храните, целта е спазване на европейските изисквания за предотвратяване внасянето и разпространението на карантинни вредители на територията на ЕС.

Един от мотивите е, че големият внос от други континенти създава риск от навлизането на чуждоземни вредители, казва зам.-министър Цветан Димитров.

Движението на територията на Европейския съюз на растения, растителни продукти и други ще бъде разрешено, ако отговарят на определени изисквания.

Какво е новото:

. Митническите и транспортните органи няма да могат да освобождават, направляват или транспортират в или извън страната товари и превозни средства с растения, растителни продукти и други, които могат да бъдат преносители на вредители, без писмено разрешение от органите на фитосанитарния контрол.

. Растенията и продуктите ще бъдат изследвани от служителите по растителна защита в системата на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

. И дървесината под формата на постелъчен материал също ще бъде под надзора на фитосанитарните органи.

. Ще се издават растителни паспорти както за растения, продукти и други, внос от трети страни, така и за стоки, идващи от ЕС. В приложението има специален списък за целта.

. Паспорти няма да се издават за зърнени култури и продукти от тях, сушени бобови растения, остатъци от производството на растителни масла, но те подлежат на проверка дали отговарят на фитосанитарните изисквания по отношение на вредители по време на съхранение.

. Един растителен паспорт трябва да съдържа страна на произход, регистрационен номер, ботаническо наименование на стоката, количество и други атрибути.

. Транзитно преминаване без извършване на фитосанитарна проверка ще се допуска, ако стоката е опакована.

. Растителни продукти, предназначени за износ и реекспорт подлежат на фитосанитарен контрол, когато нормативната уредба на страната вносител го изисква.

. Износителите на растения и продукти са длъжни най-малко 3 работни дни преди експедирането да подадат заявление за извършване на фитосанитарен контрол и за издаване на фитосанитарен сертификат.

. Всяка областна дирекция по безопасност на храните ще води официален регистър на износители и вносители, преработватели, които ползват растения от списъците, на складове, магазини, тържища и други.