Не бива да прекаляваме и да превръщаме жилищата си в ботанически градини. Когато растенията са твърде много, започват да носят повече вреда, отколкото полза. С този проблем можем да се справим, ако проветряваме често помещението. Но има растения, които са опасни не само за здравето, но и за живота, ако не внимаваме при общуването си с тях.

lОбикновеният фикус (Ficus) - едно от най-разпространените стайни растения, може да бъде твърде опасен, а хората, склонни към алергии, изобщо не трябва да го допускат в дома си. Сокът му е отровен и води до кожни раздразнения, а пребиваването край него може да предизвика астматичен пристъп.

lАдениумът (Adenium Obesum, пустинна роза) е едно от най-отровните декоративни растения. Всяка негова част, попаднала в устата на дете или животно, може да предизвика силно отравяне.

lКъм това семейство спада и олеандърът (Nerium oleander, зокум), силно популярен у нас заради красивите си цветове и листа. Ако се отглежда в затворено помещение, цветовете му могат да предизвикат главоболие. Семената и сокът му са силно отровни, затова непременно ползвайте ръкавици, когато се грижите за него, а децата и животните дръжте надалече.

lДруго разпространено растение е пахиподиум ламери (Pachypodium lameri, мадагаскарска палма) също има силно отровни листа, които могат да бъдат опасни за децата и животните.

lСилно токсични са и растенията от семейство Змиярникови. Към тях спада дифенбахията (Dieffenbachia) - растение с големи и красиво изпъстрени листа, особено любимо на цветарите. Сокът му е силно отровен (съдържа стрихнин) и контактът с него може да предизвика дерматит, а при попадане в очите да порази роговицата и да предизвика конюнктивит. При поглъщане води до болки и отоци на лигавицата. Пазете децата и животните да не дъвчат части от това растение, защото това може да завърши трагично. Особено уязвими са котките - даже малко количество, попаднало в устата, може да ги убие.

lМонстерата (Monstera deliciosa, филодендрон) също спада към семейство Змиярникови. Листата й могат да достигнат до 0,5 м и съдържат токсини, които предизвикват парене на лигавиците, възпаления, силно слюноотделяне, повръщане и храносмилателни разстройства.

lСпатифилумът (Spathiphyllum) е едно от най-любимите цветя, което се препоръчва да се държи в помещения със замърсен въздух - то бързо поглъща токсините, но и самото то се явява токсично. Ако сокът му попадне върху кожата, може да предизвика абсцес, който дълго време няма да заздравее. Това растение има много разновидности, които също са токсични, макар и да се използват в народната медицина.

Други разпространени представители на това семейство са аглаонема (Aglaonema) и кала (Zantedeschia aethiopica).

lОтровни са и растенията от семейство Амарилис (кокичеви). Oсобено луковиците и сокът на листата. Особено красив е амарилис беладона (Amaryllis belladonna), който се отглежда не само в домовете, но и в детските заведения, макар че не би трябвало.

lХемантусът (Haemanthus) също спада към семейството на амарилисите. Известни са над 50 вида, като много от тях са отровни. Хемантусите, които цъфтят с бели цветове, са по-токсични от другите и често предизвикват алергични реакции даже при обичайните грижи, ако не се съблюдават мерките за безопасност.

Други популярни представители на това семейство са лалето (Tulipa), нарцисите (Narcissus), зюмбюлите (Нуаcinthus) и кливията (Clivia).

lВсички представители на семейство Млечкови са прочути като отровни.

От тях в домашни условия често се отглежда коледната звезда (Euphorbia pulcherrima, понсетия). Млечният сок при контакт с кожата предизвиква раздразнения, а попаднал в очите, може да доведе до временна слепота при хората и животните. Към това семейство принадлежат още исусовият венец (Euphorbia milli), пъстрият кротон (Codiaeum variegatum), акалифата (Acalypha) и др.

lАзалиите (Azalea indica, Rhododendron) спадат към семейството на рододендроните. Те са прочути с пищните си и особено красиви цветове, които внасят много уют в дома. Но наситеният им аромат може да предизвика световъртеж, а в непроветрявани помещения да доведат до загуба на съзнание, защото това растение съдържа наркотични вещества.

lЛечебните свойства на алоето (Aloe) са широко известни, но за животните то може да бъде смъртоносно. Гризачите умират, а при другите се развива силна диария. При предозиране то може да бъде опасно и за хората, защото предизвиква тежко отравяне, а при бременните жени и аборти. Алоето спада към семейство Лилиеви, чиито други стайни представители, също съдържащи отровни вещества, са: гастерия (Gasteria), хавортия (Haworthia) и др.