Учени от прочутата лаборатория на държавния научноизследователски Рослински институт в Шотландия, където беше клонирана легендарната овца Доли, съобщиха, че на бял свят се е появило ново животно. По този начин учените направиха следваща крачка по пътя към производството на генномодифицирано месо.

В резултат на използването на по-простата и по-ефективна от клонирането технология, наречена генетична корекция, на бял свят се появи животно, наречено Прасе-26.
Суперпрасето е с изграден имунитет към едно от най-опасните заболявания - класическата чума по свинете. За целта шотландските учени са "снабдили" прасето с особен ген, който взели от генома на африканската дива свиня.

Новият метод предвижда вземане на генетичен код от редица звена и тяхната по-нататъшна замяна с нови, по-усъвършенствани. Особеността на дейностите в Рослинския институт е в това, че в тях за първи път са задействани методи, които позволяват да не се използват антибиотици за обработка на гените.

Според проф. Брус Уайтлоу от Рослинския институт новата технология позволява директно да се работи с оплодена яйцеклетка. Работата по създаването на организма се извършва пределно точно, тъй като тази технология за получаване на мутации на практика по нищо не се различава от естествения еволюционен процес.

Проф. Уайтлоу обяснява, че най-новата технология ще позволи да се създават генномодифицирани животни, по-ефективни с 10-15 процента, докато традиционните методики на генното инженерство дават по-малко от 1 процент ефективност. По такъв начин поне едно прасе от прасилото може да бъде "генно коригирано".

Шотландските учени се надяват да "качат" генната корекция на поточната линия. Някои месопреработвателни предприятия вече са проявили интерес към това.
Едновременно с това критиците на генномодифицираните продукти са против развитието на подобни технологии  и настояват за тяхната забрана.