Как и кога да го включите в дажбата
Животните и домашните птици консумират този продукт с голямо удоволствие. Опитните птицевъди използват рибено масло като източник на витамини при отглеждане на пилета. Дневните норми и схемата на приложение на тази фуражна добавка зависят от възрастта и теглото на птицата.
Предимства и характеристики
Рибеното масло е вискозна течност с жълто-оранжев цвят, която се отличава от растителното масло с характерната миризма на риба. За лична употреба е по-удобно да се използва рибено масло в капсули, така че неговият вкус и специфичен аромат не предизвикват отхвърляне. Като фуражна добавка за домашни птици и добитък се използва рибено масло, опаковано в бутилки или кутии.
Рибеното масло за кокошки-носачки може да бъде купено от ветеринарен лекар или магазин за храна за домашни любимци. Тъй като консумацията на фуражния продукт за птици е ниска, тази добавка може значително да подобри резултатите от производството на пилешко месо, и то при минимални разходи.
Освен това:
- Рибеното масло е източник на витамини А (ретинол), Е (токоферол), D (калциферол), както и на полиненаситени мастни киселини Омега-3, Омега-6, Омега-9. Продуктът съдържа йод, бром, сяра и фосфор в малки дози.
- Рибеното масло е особено полезно за кокошки-носачки при студено време и недостатъчно слънце. В края на зимата и през ранна пролет птиците са изтощени от сезонното линеене и липсата на слънчева светлина, а витамин D се образува естествено под кожата под въздействието на ултравиолетовите лъчи. През зимата – колкото и да е мека, светлата част на деня е кратка и слънцето е по-често зад булото от облаци, затова домашните птици изпитват дефицит на вит. D.
Ако отглеждате клетъчно пилета и бройлери,
рибеното масло се дава редовно през цялата година
- Витамин А помага за укрепване на имунната система, повишава устойчивостта на птиците към инфекциозни заболявания. Освен това засяга органите на зрението – при липса на вит. А пилетата може да ослепеят.
Често при недостиг на вит. А при кокошките носачки се появяват петна от кръв в яйчния белтък. Добре е да знаете, че жълтъкът на яйце при носачките, които редовно получават ретинол, е с ярък, слънчев цвят.
Витамин А е особено важен и за пилетата. Той насърчава бързия растеж, образуването на добра покривка от пера, развитието на храносмилателната и дихателната система.
- Витамин D е отговорен за усвояването на калций и фосфор - важни минерали в тялото на домашните птици. Кокошките носачки използват много калций по време на яйценосене, така че те трябва редовно да получават този минерал под формата на фуражни добавки като фуражна креда и варовикови зърна. Рибеното масло е ценен източник на вит. D, който подобрява усвояването на калция.
При липса на вит. D черупката на яйцата става по-тънка и по-мека. Острият дефицит на калций води до спиране на яйцеполагането и провокира кълване на яйца.
- Калциферолът е особено важен за бройлерите. Бързото натрупване на мускулна маса изисква подкрепа от здрав скелет. При липса на калций, бройлерите "седят на краката си", птицата не може да издържи собственото си тегло.
- Витамин Е и мастните киселини имат благоприятен ефект върху здравето на пилетата, насърчават натрупването на мускулна маса и предотвратяват затлъстяването при кокошките носачки. Рибеното масло, като източник на витамин Е и Омега полиненаситени мастни киселини, намалява процента на пиленцата, отпаднали в ранна възраст.
Благодарение на комплекса от витамини, фуражната добавка е превенция на канибализма при пилетата. Причината за кълване и канибализъм при домашните птици е липсата на животински протеини, аминокиселини, витамините А и D. Ето защо тази ценна фуражна добавка е не само възможно, но и необходимо да се въведе в диетата на домашните птици - и то не само през зимата, а е препоръчително да се дава на птици от всички възрасти и през пролетта и лятото, защото в повечето случаи имат недостиг на витамини, тъй като са на изкуствено осветление.
Ползите при кокошките носачки - производството на яйца се увеличава, яйцата стават по-големи, с ярък жълтък и здрава черупка. Рибеното масло помага на бройлерите да наддават по-бързо, повишава апетита им и насърчава формирането на силен скелет. За бърз растеж, хармонично развитие и силен имунитет пилетата се нуждаят от рибено масло.
Противопоказания
Не е необходимо да давате рибено масло ежедневно. През есенно-зимния период, както и ранна пролет, се добавя към храната на интервали от 2-3 пъти седмично или 7-дневни курсове с почивка от 1-2 седмици. При спазване на дозировката фуражната добавка няма противопоказания. Препоръчва се да се започне с малки дози. Възможно е при малките пилета рибеното масло да причини диария, така че трябва внимателно да ги наблюдавате след хранене.Обичайната препоръка за въвеждане на всякакви фуражни добавки в диетата на пилетата е от 5-ия ден от живота им. С използването на рибено масло трябва да бъдете много внимателни и да го добавяте към храната не по-рано от 2-седмична възраст.
Естественият състав на рибеното масло има силна миризма на риба. За пилета от месни породи и бройлери тази фуражна добавка се отстранява от диетата 2 седмици преди клането на домашни птици, защото рибеното брашно и рибеното масло придават на птичето месо специфична миризма, която влошава качеството му. А ако се съхранява неправилно, продуктът може да загуби всичките си предимства.
Важно! Рибеното масло трябва да се съхранява на тъмно, освен ако не е в тъмна бутилка. Под въздействието на ултравиолетовата светлина вит. А се разрушава. Съхранява се при стайна температура не по-висока от +25°C. След отваряне на бутилката е добре да се съхранява в хладилник. Отвореното рибено масло трябва да се използва в рамките на 3 месеца. При контакт с кислород продуктът гранясва, което влошава не само вкуса, но и смилаемостта.
Как и кога се дава рибено масло на домашните птици
Всеки нов продукт и фуражна добавка се въвежда в диетата на домашните птици първоначално в малки количества. Пилетата са доста консервативни и свикват с определено меню. За да може птицата да хареса новия вкус и храносмилателната й система да реагира добре на новия компонент, той трябва да се въвежда постепенно.
- На пилетата се дава рибено масло в минимално количество - 0,2 мл на глава на ден, което е около 3 капки. За по-лесно използване в капачката на бутилката може да се направи дупка с шило. Продуктът трябва да се нанесе равномерно върху зърнената смес или комбинирания фураж и да се смеси добре, така че всички пилета да получат своята доза витамини.
Курсът на приемане продължава 5-7 дни, след което се прави почивка за една седмица и се повтаря отново. С всеки следващ курс дневната норма се увеличава постепенно до 0,5 мл и след това до 1 мл на глава на ден.
- На кокошки-носачки: Как да им дадете рибено масло зависи от вида на фуража. Целият продукт може да се поръси върху зърнената смес и да се смесят равномерно компонентите. Приблизителната консумация на рибено масло в този случай е 30-40 мл (2-3 супени лъжици) на 10-литрова кофа с фураж.
За да направите продукта по-равномерно разпределен, той може предварително да се разреди с топла вода в съотношение 1:2 и след това да се добави към мокра каша.
Важно! Да се има предвид, че полезните свойства на фуражната добавка се унищожават при температури над +30 ° C, така че водата за разреждане и самата каша трябва да са леко топли.
- Дневната норма за възрастни пилета е 1-3 мл, което е около половин чаена лъжичка (2,5 мл). Рибеното масло се прилага на курсове от 7 дни с почивка от 1-2 седмици, след което курсът се повтаря. Ако през лятото птицата е на свободно отглеждане, няма нужда от тази фуражна добавка, всички витамини се получават от пилетата с прясна храна и се произвеждат под слънчевите лъчи.
- Бройлери: За да получите добра продажба, за кратко време, храната трябва да бъде балансирана по отношение на протеини и мазнини. Обикновената зърнена смес изисква специална протеиново-витаминно-минерална добавка, която съдържа всички необходими хранителни вещества.
Рибеното масло също е полезно за бройлерите, особено в ранните етапи на развитие. Тъй като пилетата бройлери растат много бързо и изпреварват кокошките носачки по размер, нормата на течната витаминна добавка за тях се увеличава до 3-5 мл на ден. Курсът на наддаване се провежда в продължение на 7 дни, след което се прави едноседмична почивка.
Важно! 1-2 седмици преди клането е необходимо да се изключат всички продукти с остра миризма от диетата на бройлерите, така че пилешкото месо да няма страничен аромат.

Коментари