Цвеклото е една от чувствителните към заплевеляване култури, особено в ранни фази от развитието си. Премахването на плевелите трябва да се извършва навреме в противен случай добивът може да намалее с 40 до 80 % в зависимост от размера на заплевеляването или да бъде напълно унищожен. Наличието на плевели в посевите на захарното цвекло довежда също и до влошаване технологичните качества на кореноплодите. Културата се заплевелява основно от едногодишни плевели: синап, фасулче, лобода, щир, подрумче, дива ряпа, черно куче грозде, брашлянолистно великденче, кощрява, кокоше просо и др. От многогодишните плевели са най-разпространени: поветицата, паламидата, троскота и все по-често се наблюдава присъствие на балур в площите засети със захарно цвекло. Най-опасният за захарното цвекло плевел е полският синап, които пониква едновременно с него или преди това и може да заглуши напълно културата.
ЦВЕКЛОТО НЕ ПОНАСЯ СЕИТБА СЛЕД СЕБЕ СИ
Борбата с плевелите при захарното цвекло налага прилагането на комплекс от мероприятия, включващи агротехнически и химически методи на борба с плевелната растителност. В сеитбообращението захарното цвекло може да се отглежда на едно и също място след 4-5 г. Това е култура, която не понася засяване след себе си. Най-добри предшественици за него са: зърнено - бобовите или зърнено - житните култури. Това създава условия след тези култури да се извърши ранна дълбока оран, чрез която се намалява плътността на едногодишните плевели, а едновременно се подпомага и борбата с многогодишните видове. С допълнителните лятно-есенни обработки на почвата се унищожават поникналите плевели след дълбоката оран. През пролетта преди сеитбата на цвеклото е добре да се извърши едно брануване и заравняване на почвата, с което се провокира поникването на плевелните семена, разположени в повърхностния почвен слой. Култивиране на дълбочина 5-6 см непосредствено преди сеитбата на културата е също целесъобразно за отстраняване на плевелите. Борбата с плевелите през вегетацията на захарното цвекло се извършва с междуредови и вътрередови обработки, с които се постига унищожаване на плевелите до 60%.
НАБОРЪТ ОТ ХЕРБИЦИДИ Е БОГАТ И НАДЕЖДЕН
Използването на хербициди за борба с плевелите при захарното цвекло е широко застъпено. Именно, чрез химическото унищожаване на плевелите вегетационните обработки може да се намалят, да се подобри и увеличи качеството на добива.
Преди сеитба за борба с едногодишните житни и широколистни плевели може да се използва хербицидния препарат (активно вещество: ленацил) - вензар 80 ВП в доза 80-100 г/дка с инкорпориране или след сеитба преди поникване на захарното цвекло. При същите срокове на приложение за борба с едногодишните широколистни плевели е ефективно приложението на препаратите (а.в.: хлоридазон) - бетоксон П 65 - 400 г/дка и пирамин ДФ - 400 г/дка. Ако прогнозата за заплевеляване е с едногодишни житни и някои широколистни плевели се препоръчва употребата на почвените хербициди - (а.в.:: диметенамид П) - фронтиер супер (спектрум) - 80-140 мл /дка и (а.в.: ацетохлор) - рилей 90 ЕК - 150-180 мл /дка и (а.в.: пропизохлор) - пронит 720 ЕК - 180-220 мл /дка .
Срещу едногодишните широколистни плевели през вегетацията на захарното цвекло може да се използва комбинацията от активните субстанции фенмедифам и десмедифам -с продукта за растителна защита (а.в.: десмедифам + фенмедифам) - битъп компакт. Начините за приложение са: еднократно в доза 600 мл/дка може да се внесе след 1-и чифт същински листа на културата и от котиледони до 2-4-и лист на плевелите или двукратно - 300 + 300 мл/дка, като първото третиране, повтаря срока на еднократното приложение, а второто е 7 до 10 дни след първото и (а.в.: клопиралид) - лонтрел 300 ЕК - 30-50 мл /дка .
За борба с едногодишните и многогодишните житни плевели в т.ч. и балура през вегетацията на захарното цвекло у нас са регистрирани и могат да се използват следните хербициди: (а.в.: феноскипроп-П-етил) - фуроре супер 7,5 ЕВ - 120 мл/дка срещу едногодишните житни плевели, а срещу многогодишните житни в т.ч. балур от коренища - 200 мл/дка, (а.в.: пропаквизафоп) - ажил 100 ЕК - 80 мл/дка, (а.в.:: квизалафоп-П-тефурил) - пантера 40 ЕК/ранго 40 EК 150 - 200 мл/дка, (а.в.:: квизалафоп-П-етил) - леопард 5 ЕК/навигатор 5 EК - 150-200 мл/дка, тарга супер 5 ЕК - 150-250 мл/дка и (а.в.: клетодим) - селект 240 ЕК - 40-80 мл /дка и селект супер 120 ЕК - 80-160 мл /дка. Посочените хербициди от групата на балурицидите са високо селективни за захарното цвекло и могат да се прилагат във всички фенофази на културата, като е необходимо да се спазва само фазата на плевелите, в която те са най-чувствителни, а именно 3-5 лист на житните плевели и 10-20 см височина на балура.
Борбата с многогодишните широколистни плевели се води след прибиране на предшественика (житна култура) чрез прилагане основна обработка на почвата и хербициди, като се спазват принципите за окопните култури.
Коментари