Иглолистните дървета, растящи във вашия градински парцел, са отговорни не само за декоративната функция през цялата година, но също и помагат за решаването на редица полезни задачи.

Например използването на постеля от иглички на смърч и бор ви позволява да спестите от торове, бактерицидни препарати и покриващ материал.

Това е огромна помощ за всеки градинар. Сухи игли, инфузии и отвари от смърч или борова постеля помагат за спестяване на време и усилия при често поливане и борба с вредители и плевели.

Помислете за 10-те варианта на компетентно използване на иглички и клони от иглолистни в градината.

Компост 

Най-очевидната употреба на боровите иглички е да се направи компост. Не се получава органичен тор само от игли - процесът на разлагането им продължава до 5 години. Опитните градинари добавят борови игли в компостната яма заедно с листовка, оборски тор, градинска пръст и други органични отпадъци.

Боровата постеля има висока степен на киселинност. За да се намали нивото на pH, всеки слой игли се поръсва с доломитово брашно, пепел или смлян варовик. За да се ускори периодът на зреене на тора, всички компоненти периодично се смесват и се засипват с разтвор на карбамид или лопен.

Течен тор 

Течното подхранване с опадали иглички подхранва растенията с витамини, микро и макро елементи. Има няколко начина за приготвяне на течен тор.

. Водна инфузия. Счуканите иглички се заливат с вода и се варят на тих огън около 10 минути. Охладеният разтвор се филтрира и престоява още 2-3 дни. Готовият тор се разрежда с вода в съотношение 1:10 и се използва за подхранване на растенията.

. Разтвор с водка. Иглите от смърч, бор или лиственица се пълнят до ръба в буркан и се заливат с водка. В затворен съд течният тор престоява един месец, като периодично се разклаща. Полученият разтвор, разреден с вода 1:10, е бюджетен стимулатор на растежа и тор за градински растения.

Мулчиране 

Повърхностното покритие на околостволовото пространство предпазва растението от негативните атмосферни въздействия: внезапни температурни промени, изгарящо слънце и др. Като настилки се използват естествени и неорганични материали. Мулчирането с иглички има няколко предимства.

. Издръжливост. Поради дългия период на разлагане, иглите ще изпълняват функцията си няколко години подред.

. Лекота.

. Висока устойчивост на разпространение на гниене и гъбички.

. Атрактивен външен вид.

Важно е да запомните, че иглолистният мулч е нежелателен за растения, които предпочитат алкална почва: гипсофила, лавандула, теменужки и др.

Защита на растенията 

Гъстите борови и смърчови "лапи" традиционно се използват за подслон на растенията преди настъпващите студове. Декоративни зърнени култури, наскоро засадени млади дървета зимуват под клонките, а в южните райони се използват за гроздето, розите и азалиите.

Контрол на вредителите 

Инфузия от игли и нарязани смърчови клони може да прогони повечето вредители от зреещата култура. Успешно се бори с листни въшки, троскот, колорадски бръмбар и др.

Наситен иглолистен разтвор се разрежда с вода в съотношение 1:2.

Пръскайте със спрей бутилка. Препоръчва се третирането на листа да се повтаря на всеки 10-14 дни. Сухите игли, разпръснати между редовете, също помагат да се избегне снасянето на яйца върху листата.

Неутрализатор на миризми 

В градината има достатъчно места, където ароматът може да не е от най-приятните. Това е застояла вода за напояване, зоната до компостната яма и лятната кухня.

Отвара от смърчови игли с добавка на канела и настъргана цитрусова кора ще помогне за неутрализиране на миризмата. Оставена да престои на слаб огън, тя за няколко минути ще изпълни пространството с естествен аромат.

Окислител на почвата 

Много градинари използват повишената киселинност на иглолистната постеля в полза на растения, които не понасят алкални и неутрални почви. Ако планирате да засадите азалии, хедър, виола или хортензии на мястото, не се колебайте да подхраните почвата с опадали иглички.

Защита на реколтата от гниене 

Поради бактерицидните си свойства, иглите се използват активно за съхранение на събраните култури. Изсушените игли се изсипват при зеленчуци и плодове, покриват се рафтовете на мазетата.

Основа за топла леха 

Топлите лехи, подготвени преди първите есенни слани, позволяват на градинарите да събират 1,5-2 пъти по-висока реколта от обичайната.

Технологията за създаване на топли легла е доста проста: 

  • дебел слой от паднали игли покрива дъното на изкопа;
  • слоя от игли се поръсва с пепел, тор и окосена трева;
  • горните 20 см са от плодородна почва.

През пролетта такава леха се затопля почти месец по-рано от обикновено.

Градински декор 

Декорът с иглолистни клонки е подходящ не само за Коледа и Нова година. С декоративни композиции от шишарки и смърчови клони можете безопасно да украсите градински интериор, веранда или зона за отдих.