През март овощните дървета постепенно преминават към вегетация. През този период в зависимост от вида им те са във фенофази набъбване на пъпките, развитие на пъпките и миши уши.

Едновременно със събуждането на овощните за себе си напомнят и вредителите.

А ето и кои са най-важните в момента:

Болести

Струпясване по ябълка и круша 

Първите заразявания се осъществят от патогена, който се намира в почвата. Това става при обилна почвена влажност, температура над 5 градуса и фенофаза миши уши.

Симптомите се наблюдават по листата непосредствено след разпукване на пъпките.

За да се намали заразата, се препоръчва да се направи първото предпазно пръскане с подходящ фунгицид.

Сачмянка

Причинителите са както гъби, така и бактерии, съчетани с неблагоприятни условия на средата. Патогените нападат всички растителни части.

При младите листа се забелязват дребни пурпурни точки, които нарастват до дребни закръглени петна. Тъканите в средата на петната некротират и опадват, образуват се дупчици.

По летораслите също се образуват дребни пурпурни точки, които се разрастват до закръглени слабо вдлъбнати петна с тъмнокафяв до червено-кафяв цвят.

Препоръчително е да се извърши третиране с фунгицид по време на фазите набъбване – разпукване на пъпките.

Къдравост по прасковата 

Гъбата, причинител на болестта, заразява при хладно и дъждовно време, по време на набъбване на пъпките.
Признаците се проявяват по току-що образуваните листа. Те стават накъдрени и червено обагрени, а по-старите – бледозелени.

Необходимо е да се третира във фенофаза набъбване на пъпките, като се използват подходящи фунгициди.

Ранно кафяво гниене

Причинителят на болестта е сред най-студоустойчивите патогени, затова се развива и много рано. За да се ограничи заразата, необходимо е преди пролетното третиране да е извършено и зимно пръскане.

Неприятели

Обикновена крушова листна бълха 

С трайно повишаване на температурата на въздуха бълхите преминават от мястото на зимуване към клонките на крушите. Те снасят яйцата си в основата на късите клончета, пъпките и по кората. Излюпването на ларвите започва към края на март.

Вредата се нанася от възрастните и от ларвите, които смучат сок от пъпките и летораслите. Вследствие на повредите пъпките се недоразвити, а дръвчетата отслабват.

Препоръчително е да се извърши третиране от разпукване на пъпките до бял бутон, за да се ограничи плътността на неприятеля.

Пръска се при достигане на ПИВ – 2-3 броя за възрастни и ларви, при температура над 5 градуса.

Ябълков цветопробивач

Възрастните насекоми напускат зимните си убежища при затопляне на времето. Те се хранят с плодните и листните пъпки на ябълката. Снасят яйцата си във вече оформените плодни пъпки, непосредствено преди цъфтежа им, като ги пробиват с хоботчето си.

Третирането е насочено срещу възрастните насекоми в периода на хранене, преди яйцеснасянето. ПИВ е 4-6 бръмбара на дърво или 15% повредени пъпки.

Прасковен молец

С повишаване на температурите гъсениците напускат зимните си убежища и започват да се хранят с пъпките, с кората в пазвите на клонките. След това преминават по летораслите, като се вгризват през върха на пъпката. Повредените клонки увяхват, връхната им част увисва надолу, изсъхва, а в мястото на повреда има смолотечение.

Третирането е насочено срещу гъсениците, като се установи ПИВ – 3% повредени леторасли.

Черна сливова плодова оса 

Осите се появяват малко преди цъфтежа на трънкосливите, а масовият им летеж съвпада с фенофаза бутонизация на сливите.

Повреди нанасят лъжегъсениците, които се хранят с вътрешността на младите плодчета, като причиняват червясване. Впоследствие те окапват.

Борбата е насочена срещу възрастните насекоми, преди и по време на яйцеснасяне. Първото третиране се провежда при ПИВ – 2-3 броя оси на дърво във фенофаза бял бутон на сливите.

Обикновена сливова щитоносна въшка 

Ларвите се активизират през пролетта с повишаване на температурите. Предвижват се по тънките клонки до постоянните си места. Хранят се като смучат сок. Постепенно краката на неприятеля закърняват и стават неподвижни, на гърба им се оформя щитче.
Третира се срещу активизираните ларви, преди да са образували щитчета.

Вишнев/черешов хоботник
Възрастните хоботници се появяват по време на фенофаза цъфтеж на черешата. Вредят възрастните, като нагризват набъбналите пъпки, цветовете и листата на черешата и вишната. По-късно нагризват и плодовете по повърхността им.

Третирането е насочено срещу възрастните при установяване на ПИВ – 3 броя хоботници на 10 клонки/1 дърво във фенофаза набъбване на пъпките или след цъфтежа.