Отоплителният сезон лека-полека е на приключване. Макар да се затопля, поне още месец ще бумтят печките, за да не оставите стените на къщите ви да изстинат. Те обаче дават чудесен продукт за градината – пепел. Подбрали сме как и за какво можете и не можете да я използвате. Разбира се, и лятото, когато правим барбекю ще имаме от нея. И макар да не изглежда в големи количества, всъщност има голямо разнообразие от приложения, ако се прилага правилно.

Ето ги и тях. Започваме от най-популярната.

1. Тор за градинска почва  Дървесната пепел съдържа много калий, който е полезен за растения като грах, пащърнак, боб и моркови, както и за много от плодовете.

Дървесната пепел съдържа много калий, който е полезен за растения като грах, пащърнак, боб и моркови, както и за много от плодовете.

Дървесната пепел може да намери своето приложение в градинските лехи поради определени хранителни вещества, които се намират в нея. Те включват калций, който съставлява приблизително 20% от съдържанието на дървесната пепел; калий, който може да бъде около 5%; магнезий, фосфор и сяра, които заедно съставляват около 2%.

Може също да има минимални количества желязо, манган, алуминий, цинк, бор и др., всички от които се изискват от растенията в малки дози. Тези хранителни вещества могат да нахранят вашите растения с елементи, от които се нуждаят, за да растат.
Когато разпръсквате дървесна пепел в градината си, не го правете непосредствено преди засаждането. Вместо това изчакайте около три до шест месеца. Най-доброто време за разпръскване на пепел е до края на зимата.

Променя и киселинността

Дървесната пепел не само е от полза за някои растения, защото действа като тор, но също така може да се използва за промяна на pH на вашата почва, която е твърде кисела. Дървесната пепел съдържа големи количества карбонати, а те помагат за неутрализиране на киселината и могат ефективно да увеличат нивото на pH. А колкото по-високо е pH, толкова по-алкална е почвата. Това обаче не винаги е от полза и ще зависи от първоначалното pH на почвата преди добавяне на дървесна пепел и от това какви растения отглеждате.

2. Разтопете замръзнали пътеки 

Друга употреба на дървесната пепел е да я разпръснете върху всяка външна повърхност, където искате да разтопите поледица. Въпреки че не са толкова ефективни, колкото традиционните продукти за топене на лед, като солта – някои от съединенията, открити в дървесната пепел, също имат свойства за размразяване, например калиевият хлорид.
За съжаление дървесната пепел е само наполовина по-ефективна от смесите на натриев хлорид, но е безплатна и може да бъде по-достъпна в повечето случаи.

Ако използвате дървесната си пепел за топене на лед в обща пътека, имайте предвид, че може да остави тъмни следи. Пепелта може да залепне по подметката на обувките и след това да се пренесе върху мокети и килими. Животните също могат да внесат пепелта - просто не забравяйте да я използвате с повишено внимание.

3. Почистващ агент 

Дървесната пепел е безспорно мръсно вещество – прахообразна е и оставя следи навсякъде. Въпреки това има няколко чудесни приложения като ефективен почистващ препарат. Например за почистване на твърди повърхности от стъкло и метал, включително неръждаема стомана, което я прави чудесен препарат за градинските инструменти. Особено с пепел от твърда дървесина, може лесно да изчистите мазнини върху повърхности като плотове на печки, метални маси и сребърни прибори. Потопете мокра кърпа в дървесна пепел и след като изтъркате повърхността избършете с чист парцал.

Друга употреба на дървесната пепел в света на почистването е превръщането ѝ в луга, която да се използва за сапун. Отново твърдата дървесина е най-подходяща за тази цел. Лугата се получава чрез кипене на пепелта с мека вода.

4. Отблъсква охлювите 

Друго приложение в градината за дървесната пепел е използването й за отблъскване на охлюви, които могат да причинят вреда на някои растения. Дървесната пепел е ефективна срещу пълзящите гадинки, тъй като веществото ще раздразни тялото им при контакт и ще ги затрудни да преминат отвъд линията. Заобиколете всяко уязвимо място с пепел около растенията и избягвайте всякакви празнини, които охлювите могат да заобикалят.

Един недостатък на използването на дървесна пепел като репелент е, че пепелта може лесно да се отмие от дъжд или дори силен вятър и ще трябва да се прилага често, за да бъде ефективна. Въпреки това е безплатно и лесно достъпно за мнозина.

5. Добавете към компоста 

Най-добрият начин да вкарате пепел в градината е като я добавите към компост. Компостирането ще отдели солта и лугата.

А когато е мокра, може да произведе следи от сол и луга. Ако я добавяте в малки количества, не би трябвало да имате проблем - но ако големи бучки останат около растенията, те могат да са причина да ги изгорят.

Алкалността на дървесната пепел също може да осигури полза за вашия компост. Компостните купчини имат тенденция да бъдат силно киселинни. Чрез добавяне на тънки слоеве пепел можете ефективно да увеличите pH на вашия компост.

Въпреки това, тя ще бъде ефективна само ако се поддържа суха, тъй като водата може да доведе до извличане на алкалните хранителни вещества от пепелта.

Важно е да тествате pH на вашия компост, за да определите дали е необходим pH балансьор. В много случаи няма да е необходима промяна на pH, но когато това се случи, наличието на пепел под ръка е лесно и рентабилно решение.