Извор 10

Дървото има умерен растеж. Със средноранен цъфтеж е. Подходящ опрашител за него е сортът Шейново. Чувствителен е на пролетни мразове, но притежава много добра зимна студоустойчивост.
Плододава около 90% от странични плодни пъпки, което определя добрата му родовитост. Дърветата встъпват в плододаване 3-4 години след засаждането.

Сортът е силно чувствителен на нападение от антракноза и е с добра устойчивост на бактериоза.

Плодовете на Извор 10 са средно едри до дребни с продълговато яйцевидна форма. Средното тегло варира от 9,2 г до 11,0 г в зависимост от нивото на агротехника. Черупката е слабо нагъната, тънка (1,0 мм), лесно чуплива. Цветът й е светъл, което придава привлекателен външен вид на плодовете. Ядката е със светъл цвят и е много добре охранена, отделя се лесно от черупката. Рандеманът е висок – 55,72%.

Плодовете са добре изравнени по форма и големина. Ядките съдържат 15,7% белтъчини, 68,5% мазнини и 31,1% захари.

Силистренски

Дървото има умерен растеж, а короната е рядка.

Сортът е с късен цъфтеж на женските цветове. Опрашва се добре от сорта Дряновски. Дърветата встъпват в плододаване 3-4 години след засаждането, но икономически значим добив се получава на шестата година.

Сортът е средно устойчив на нападение от антракноза и бактериоза.
Плодовете са средно едри с елипсовидна форма. Средното им тегло е 11,8 г. Основното отвърстие е малко. Черупката е нагъната и средно дебела (1,4 мм). Ядката е сламеножълта, добре охранена, отделя се лесно от черупката и е с приятен вкус. Рандеманът е 52,3%. Плодовете узряват в средата на месец септември. Те са сравнително добре изравнени по форма и големина. Ядките съдържат 66,9% мазнини.

Шейново

Дървото има силен растеж.

Сортът се опрашва добре от сорта Дряновски. В сравнение с другите български сортове притежава късен цъфтеж, но по-рано от френските сортове Лара и Фернор. Притежава добра устойчивост на пролетни мразове. В млада възраст плододава до 30-40 % от латерални плодни пъпки.

Сортът е средно устойчив на нападение от антракноза и бактериоза .
Плодовете на сорта Шейново са едри, със средно тегло 14,2 г. Черупката е сивопепелява с кафявоземен оттенък, слабо нагъната, тънка и лесно чуплива. Ядката е с меден оттенък, което е недостатък на сорта. Рандеманът е висок – 54,3%.

Плодовете са сравнително добре изравнени по форма и големина. Не са много подходящи за механизирано начупване, поради формата на плодовете и сравнително трудното изваждане на ядката. Ядките съдържат 66,3% мазнини.

Внимание!

Когато засаждате орех, важно е да го направите на точното място, тъй като образува огромна корона. В никакъв случай не бива да е близо до оградата на съседите.