Продоволственият индекс на ФАО намалява с 2,5% през юни след година на непрекъснат растеж

Индексът на цените на храните на ФАО (CPI) е средно 124,6 пункта през юни 2021 г., което е с 2,5% по-малко от май, но все пак с 33,9% по-висок от същия период на миналата година. През юни CPI спадна за първи път след дванадесет месеца на постоянно нарастване.

Индексът на цените на храните на ФАО се използва за проследяване на промените в международните цени за най-търгуваните хранителни стоки. Спадът през юни се обяснява с намалението в цените на растителните масла, зърнените култури и в по-малка степен, на млечните продукти, които покриха повече от ръста на котировките за месото и захарта.

Индексът на цените на растителните масла на ФАО падна с 9,8% , достигайки най-ниското си ниво от четири месеца. Този значителен спад, в сравнение с предходния месец, се дължи основно на намаляващи международни цени на палмово, соево и слънчогледово масло.

Индексът на цените на зърнените култури на ФАО намалява с 2,6% от нивото си през май, но все още е с 33,8% по-висок от стойността си за съответния период през 2020 г. Цените на царевицата на международните пазари паднаха с 5,0% след спад в Аржентина на фона на по-голямото предлагане от по-голямата от очакваното нова реколта.

Международните цени на пшеницата през юни леко са намалели: с 0,8 процента. Това беше улеснено от благоприятната глобална перспектива, както и от подобрените сортове култури в много ключови страни производители, компенсиращи възходящата тенденция на цените, обусловена от сухото време в Северна Америка.

Стойността на индекса на млечните цени на ФАО през юни е спаднала с 1 процент до 119,9 пункта. Спадът в международните котировки засегна всички видове млечни продукти, включени в този индекс, с най-голям спад в цената на маслото, което се обяснява с рязък спад в глобалното търсене на внос и леко увеличение на запасите, особено в Европа.

Индексът на цените на захарта на ФАО обаче продължава да се покачва в продължение на три последователни месеца, с 0,9% повече от май и достигна нов многогодишен връх. Повишаването на цените се подхранва от несигурността относно това как неблагоприятното време ще повлияе върху обема на реколтата в Бразилия - най-големият износител на захар в света.

Индексът на цените на месото на ФАО се повиши с 2,1 процента през юни за девети пореден месец, като се увеличи с 15,6 % на годишна база, но въпреки това е с 8,0 % по-нисък от максималното ниво, което достигна през август 2014 г.