Каква е причината, пита Петър Петров от Добрич

Нашият редовен читател Петър Петров от Добрич ни пише, че има сливови дръвчета, които са от издънки. Овошките вече са доста големи, стволовете им са около 10 см. Всяка пролет цъфтят обилно, но не задържат плодове - остават около 50-100 сливи.

Торил е с калий и фосфор. Пръскал е с доматин, за да подобри опрашването.

Пита ни как да задържи плодовете тази година.

Най-вероятната причина за проблема е следствие на нападение на неприятел – сливова плодова оса.

Плодова оса

Черната сливова плодова оса е неприятел, който може да доведе до провал на реколтата. Вредителят има едно поколение годишно и зимува като ларва в почвата на дълбочина от 2 до 8 см.

Началото на летеж на осите съвпада с цъфтежа на трънките и на ранните сливови сортове. Те снасят яйцата в тъканта на чашелистчетата и по-рядко в самите чашки на още неразтворените цветове.

Ларвите навлизат в завръзите, хранят се с вътрешността и ги изпълват с черна саждива материя. Повредените плодове окапват на земята заедно с дръжките.

За да е ефикасна борбата, тя трябва да е насочена срещу възрастните преди яйцеснасяне.

* Първото пръскане се извършва във фенофаза бял бутон на сливата.

* Второто пръскане е насочено срещу лъжегъсениците и се провежда след цъфтежа, когато ? от венечните листенца са изсъхнали, но не са опадали. Най-подходящия момент за борба срещу лъжегъсениците е в началото на излюпване и преди вгризването им в плодовете.

Подходящи инсектициди са: децис 2,5 ЕК – 0,05%- 5 мл/10 л вода, суми алфа 5 ЕК – 0.02% - 2 мл/10 л вода или с други пиретроиди, разрешени у нас.

Важно!
Пръскането с инсектициди се извършва привечер, когато пчелите са се прибрали в кошерите.