Задачки на цветаря

С наближаването на есента работата в градината се увеличава. Наред със подготовката на консервите за зимата трябва да се погрижим за красотата и здравословното състояние на цветята през идните сезони. Още е раничко да си говорим за зимни защити, но все пак помислете. Какво още?

1. Не спирайте с грижите. Плевене и почистване на прецъфтели цветове, пожълтели листа, счупени клонки, болни растения си е ангажимент, който не бива да занемарявате.

2. Контролът над вредителите (в т.ч. болести и неприятели) на този етап е от решаващо значение. Обърнете внимание не само на растенията, но и на почвата.

3. Все още времето е подходящо и достатъчно за вкореняване на полузрели и зрели резници.

4. Не е късно и за размножаване на някои многогодишни цветя.

5. Цветята в саксии имат още какво да дадат. Затова е добре да ги подхраните за последно. Внимавайте с поливането, защото нощите захладняват.

6. Септември е подходящ за създаване на нова морава. Бъдете готови за битка с мравки, червеи, къртици и други твари, които се облагодетелстват от по-влажния повърхностен почвен слой.

7. Не отлагайте последните резитби на живите плетове.

8. Времето е благоприятно за засаждане на нови вечнозелени видове, преместване или други манипулации.

9. Възползвайте се от запазената топлина в почвата и засейте семена.

10. Радвайте се на всяка минута в градината, защото съвсем скоро няма да имате тази възможност.

Застудяване не е изключено 

От една страна месецът е важен за всички луковични и грудкови цветя, които не могат да останат в градината, а от друга - за онези, които трябва да бъдат настанени удобно там за през зимата.
Рано е да казваме, че далиите и гладиолите, както и всички от техния ранг, които лагеруват в мазето, трябва да се подготвят за тази процедура. Но пък е редно да ви предупредим. Не са изключени ранни слани и застудяване в някои райони.

Прибираме преди или след слана? 

Спорен въпрос! Някои градинари вадят грудки след първото сериозно покосяване на листната маса от слана. Други смятат, че този риск не си заслужава. Истината е, че ако подземният ораган не бъде засегнат, няма проблем, но пък има голяма опасност от неприятни последствия.

Не забравяйте да просушите добре и да обеззаразите. Етикетирайте различните видове и сортове грижливо, за да не стават грешки. Когато му дойде времето, ще опишем подробно методите за съхранение и най-подходящите условия за различните видове цветя.

Започва засаждането на пролетноцъфтящите 

След средата на месеца и десетина дни преди първия сериозен зимен студ – това е интервалът, в който успешно се засаждат луковични и грудкови цветя с пролетен цъфтеж.

Не бива да се бърза, но и закъснението може да се окаже фатално.
В първия случай е възможно луковиците да се пробудят и развият. Това няма да ги убие, но вероятно ще компрометира цъфтежа. Важно е преди да скове мраз да се развият корени, а не надземната част.
Във втория случай, ако няма повреди от измръзване, цъфтежът ще закъснее, защото растението не се е подготвило навреме.

Ако форсирате за по-ранен цъфтеж 
Вече се предлагат предварително подготвени луковици за цъфтеж в домашни условия. Ако не откриете в магазините, трябва сами да ги измамите. За целта избирайте най-едрите, задължително здрави булби, а сортовете да са ранни.

Необходимо е натрупване на студ, за да го постигнете, а това може да стане в хладилника. Различните видове имат различни изисквания спрямо сроковете. Най-лесно и бързо се форсират хиацинт и нарцис.

Ще посветим месец септември на луковиците с пролетен цъфтеж. Очаквайте подробности. За въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.