Има няколко причини, които варират от нещо леко до по-сериозно заболяване

Всяко куче или кученце кашля от време на време. Това не е много изненадващо, тъй като те използват устата и носа си, за да изследват света. Но как да разберете дали не е нещо повече и трябва ли да се обадите на ветеринарния лекар?
Докато кашлицата е само от време на време, вероятно няма за какво да се притеснявате. Ако кучето ви кашля често или по специфичен начин, може би си струва да поговорите със специалист, за да изключите нещо по-сериозно.
Има няколко причини за кучешка кашлица, вариращи от нещо леко до по-сериозно заболяване. Но първо, да отбележим

четирите основни типа кашлица,

които може да чуете от кучето си:

* дълбока и суха;

* дълбока и деряща;

* мокра с храчки;

* остро давене.

Точно като хората, кучетата могат да кашлят, ако в гърлото им попадне прах или друг дразнител. Макар и необичайни за тях, те могат да получат болки в гърлото, инфекция или ангина, но по-голямото притеснение е, че нещо е заседнало в гърлото на вашето куче и блокира дихателните му пътища.

Много от основните проблеми, които водят до кашлица, са лечими, но някои от тях могат да бъдат животозастрашаващи. Ако сте загрижени за вашия любимец, определено се обадете на ветеринаря, при положение че кашлицата се влоши или продължи по-дълго от седмица, кучето ви изглежда по-уморено от обикновено, има температура или е спряло да се храни.

Чести причини

1. Инфекциозен трахеобронхит (кучешка кашлица): често срещана причина, особено ако чувате дълбока, суха кашлица.
Заболяването е силно заразно и може да се премести в белите дробове, причинявайки пневмония, така че ако имате други кучета у дома, ще искате да проверите и тях. Ветеринарят вероятно ще ви предпише антибиотик и супресант за кашлица.

2. Пневмония: най-често се наблюдава при млади кученца или възрастни кучета с компрометирана имунна система.
Характеризира се с мокра кашлица с храчки. Може да бъде причинена от всичко - от бактерия или вирус до аспириране на нещо, което са вдишали. Разликата между пневмонията и другите причини в този списък е, че кучето ви вероятно ще има затруднено дишане, дори когато не кашля, ако проблемът е с белите дробове.

3. Грип: кучетата също могат да се разболеят от грип , но не се притеснявайте - той не е същият като човешкия и не се прехвърля между хора и кучета (все пак е заразно от куче на куче). Животното ще се нуждае от лекарства, но кашлицата може да продължи до месец. Някои ветеринари също предлагат ваксина срещу грип.

4. Колапс на трахеята: ако кучето ви кряка като гъска, може да има колапс на трахеята. Това се случва, когато пръстените в трахеята или дихателната тръба започнат да стават меки и да се свиват, блокирайки дихателните пътища. По-често се среща при породи като Йоркширски териер, Померан и Ши Тцу.

Можете да го забележите, ако вашето куче проявява крякането, когато се дърпа на нашийника си по време на разходки или когато се вълнува. То също може да има затруднения с упражненията, особено когато е горещо и/или влажно. Предлагат се лечения, а в някои случаи може да се препоръча операция.

5. Сърдечна болест или сърдечна недостатъчност: тя причинява кашлица, тъй като сърдечните клапи или мускулите не изпомпват правилно кръвта, така че в белите дробове се натрупва течност. Обикновено ще чуете мека, непрекъсната кашлица, когато кучето ви е легнало настрани или през нощта. Освен това ще бъде по-малко енергично и издръжливо през целия ден.

6. Дирофилария: сърдечните глисти са потенциално смъртоносна болест, която се разпространява от комари. Ларвите, или микрофиларията, попадат в кръвообращението и могат да причинят трайно увреждане на белите дробове, сърцето и артериите на кучето.
Леката кашлица е първият признак на инфекция със сърдечен глист, последвана от упорита и затруднения при упражняване или тичане наоколо.

Лечимо е, ако бъде хванато навреме, но лечението е продължително, силно рестриктивно и скъпо. Най-добрият начин да избегнете това е да се уверите, че вашето куче е на профилактика за сърдечни червеи през цялата година.

7. По-рядко срещаните причини включват: температура, хроничен бронхит и рак.