Пилетата ще носят специални сензори за поведение, които ще анализират активността на домашното животно и ще решат дали на него има кърлежи или други паразити.

За да помогнат на фермерите да намират кърлежи на домашни птици, екип от ентомолози, програмисти и биолози от Калифорнийския университет създадоха нова система за откриване на насекоми.

През последните години площта за добитъка, се разширява в полза на комфорта на животните. В резултат на това има голям брой ферми, където птицата може да се разхожда спокойно. Тази свобода подобрява качеството на живот на пилетата, въпреки че по това време те са податливи на заразяване с насекоми. От особена загриженост за учените са кърлежите на северните птици, които се хранят с пилешка кръв и живеят в перата на животното. Освен това кърлежите могат да разболеят пилетата - паразитите увреждат кожата им.

За да разработи своята система за откриване, екипът на ентомолога Ейми Мурило първо определи три основни дейности на домашните птици: хранене, миене и „къпане” в прахта. Екипът предположи, че заразените пилета се чистят и къпят в прахта повече от останалите, за да премахнат паразитите от перата си.

Екипът постави сензори за движение върху птиците. Следващата задача е да трансформира данните от тези сензори в алгоритми, които биха говорили за модели в поведението на болни и здрави пилета. В резултат на това тестваните птици наистина се чистиха и се къпеха в прахта по-често, за да се отърват от кърлежи.

След като пилетата са излекувани от изкуствено заразяване с кърлежи, алгоритъмът разпознава това поведение от поведението на здрава птица.