Тропическото плумбаго е мечта за градските градинари
В рода на плумбагото има малко над десетина представителя, които завладяват сърцата на градинарите с красота и божествено сини, бели, пурпурни, червени или розови симетрични цветове. Произхождат от горещите тропици, но с успех се приспособяват към сезонните условия в нашата страна.
Плумбагото, наречено още саркофай, е мечта за изтънчените градски градинари с малко място, но и за любителите на екзотичното и нестандартното с разкошни градини, както и за цветарите с много ангажименти и малко време.
Plumbago auriculata е най-често предлаганият в търовската мрежа вид. Вечно зеленото храстче се отглежда предимно като лиана. В природата стъблата могат да достигнат 6 метра, но в контейнер растението е доста по-компактно.

Цветовете са събрани в съцветия
Петте венчелистчета са украсени с нишка, сочеща центъра. А най-интересното е, че чашелистчетата и дръжките на цветовете са покрити с трихоми (власинки), които отделят лепкава течност способна да „лови“ и убива насекомите. Подобни секрети отделят някои хищни насекоми (Drosera и Nepenthes). Проблемът е, че никой не знае защо плумбагото има тази функция. Дали трихомите служат за само защита, или реално извличат допълнителни нутриенти от жертвите, е загадка дори за учените.

Още една мистерия е защо някои от листата на по-възрастните растения се покриват с бял брашнест налеп. Той често обърква градинарите, защото много прилича на заболяване. Всъщност е ексудат като креда, който не рядко се среща при плумбагото.
Загадките не свършват. Името на растението в превод от латински означава „прилича на олово“, като има 3 теории за него: заради необикновено синята багра на цветовете; защото сокът при нараняване на растението оставя оловни петна по кожата; плумбагото се е смятало за лек при отравяне с олово.

Плумбагинът има лечебен ефект
Веществото плумбагин, както подсказва името, е извлечено от нашия герой. То се открива още в хищните растения. Доказани са антимикробни, антималарийни, противовъзпалителни, противоракови, имуносупресивни и други ефекти от него.
Плумбагинът и неговите биоактивни свойства помагат в борбата с галовите нематоди в почвата от рода на Meloidogyne.

Най-добре цъфти на слънце
Плумбагото е благодарно и благодатно за отглеждане растение. Цъфти най-добре на слънце. Толерира и известно засенчване, но за сметка на цъфтежа.
Предпочита богата, неутрална и добре дренирана почва, както всички цветя. Полива се редовно, но умерено, а подхранването може да е само 2-3 пъти в годината.
Презимува в неотопляемо, но светло помещение, в което температурата не пада под нулата. Преди прибиране стъблата се орязват за по-лесно съхранение.
Плумбагото не страда от болести и неприятели, което е един от най-големите му плюсове.

    

Резитба и размножаване - наесен
В зависимост от желаната форма и развитието могат да се прилагат редовни грижи за фризурата на плумбагото или да се извършва само една в края на сезона.
Рязането стимулира образуването на повече цветове, защото те се разполагат по младите стъбла. Колкото повече разклонения, толкова по-пищни ще бъдат цъфтежът и цялостната визия на растението.
Размножаването става най-лесно чрез десетина сантиметрови вдървесинени клонки. Отрезът се прави под ъгъл и се потапя във вкоренител. Резниците се подреждат в индивидуални саксийки. Поддържат се висока почвена и въздушна влажност и температура.