То няма и да е нужно след сегашната влага

Уважаеми редактори, всяка година предупреждавате лозето да не се полива и обработва от началото до средата на юни - този съвет сме чели със съседи и искаме да знаем повече подробности, а и защо е така, пита ни сега Илиана Маркова от град Пещера.

Отговор:

Да, наистина, в края на месец май редовно заостряме вниманието на хоби лозарите, особено на тези, които са от новите наши читатели, че при лозите е добре да се избягва поливане от началото на месец юни до средата, но това все пак не е закон.

Съветите на специалистите са по това време да се избягва подаването на вода на растенията, защото именно това е периодът, в който много лесно би могло да се наруши нормалното оплождане на ресите.

Затова се препоръчва в този период режимът да бъде поддържан като малко по-сух.

Причината е в това, че напояването бързо засилва и без това буйния растеж на леторастите в началото на юни, което пък от своя страна може да наруши нормалното залагане на съцветия.

Когато лозите

са в цъфтеж

е доказано, че не бива да бъдат преовлажнявани, защото може да се предизвика нежелано изресяване.

Когато преовлажняването дойде и благодарение на климата, е още по-обяснимо защо трябва да се въздържаме от поливането.

В случай, че е сухо, лозите могат да се полеят с необилно количество вода в зоната на кореновата им система, но да не се преколява.

А, там, където преваляванията продължават и през този месец и не спират, и в същото време дневните температури са високи, възниква и друг проблем - с опрашването.

При такива условия то се затруднява.

Стопанинът би могъл да го улесни, като предприеме

стръскване на лозите

което помага за ускоряване на процеса.

С наближаването на месец юли вече ще започнат да се оформят и гроздовете.

Тогава необходимостта от вода доста по-рязко нараства и поливането не трябва да се пренебрегва, ако е видно, че има нужда от него.