Очакваме добра реколта, няма данни за покачване на цените, така че може да се каже, че България ще запази статуса си на голям износител. Това каза министърът на земеделието Десислава Танева след провеждането на Консултативен съвет по зърното. По песимистични данни добивът ще бъде около 4,5 млн. тона, според прогнозата на Министерството на земеделието пък ще е поне 5 млн. тона. Доклади на ЕК сочат дори 5,8 млн. тона. 

Все пак има райони, в които сушата е нанесла поражения, предимно в Североизточна и Източна България, но все пак балансът ще се запази. Варненско, Добрич, Шабла и Силистренска област са по-конкретно засегнатите, поясни председателят на съвета Венцислав Върбанов.

Около 28 хил. декара са 100% пропаднали. Според председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България Костадин Костадинов спрямо миналата година има намаление на реколтата с 30%, което обаче няма да окаже влияние.

По отношение на новия бюджет, анонсиран от ЕК, Танева коментира, че очакваме увеличение на бюджета по Програмата за развитие на селските райони с 376 млн. евро, което ще е нетно увеличение, а ако запазим новата концепция за демаркация на райони в растеж, на потенциалните бенефициенти ще бъдат на разположение значителен процент повече средства. По линия на директните плащания си запазваме увеличението, дори леко го увеличаваме.

В отговор на изказването на президента Румен Радев, че фермерите, притежаващи по-големи площи, получават по-високи помощи, земеделският министър поясни, че „преди да се прави изказване трябва да се познава нормативната база”. Тя беше категорична, че България се е възползвала от всички дадени й възможности – пакет „Директни плащания”, който е близо 800 млн.евро, а също и от обвързаната подкрепа на секторите животновъдство, плодове и зеленчуци.

Розопроизводителите ще бъдат първата група подкрепени, увери Танева. Това ще стане, тък като предложението на България към ЕК да се препрограмира компенсаторната мярка КОВИД-19 в обхвата на програмата за развитие на селските райони вече е в Европейския парламент и ще се разглежда по ускорена процедура. Нашето предложение е за 2% от бюджета, което значи, че ще могат да се отделят 50 млн. евро за такава мярка. Новост е и, че таванът за обезщетения на земеделския производител вече е 7 хил. евро.