Целта е максимална ефективност на полето. Бъдещето е дигитализация и по-прецизно използване на ресурсите
Любомир Коралов
- Г-н Делгянски, Каква е вашата оценка за българския агробизнес днес?
- Интересно... аз намирам отговора в самия въпрос и по-точно в думичката агробизнес. През годините българското селско стопанство:
Първо, успя да оцелее след промените, след разпадането на АПК и връщането на земята на реалните им собственици. След първоначалния ентусиазъм хората разбраха, че работата със земята не е за всеки и се премина към друг модел на работа - коопериране. Колко успешен е бил този модел - няма да коментирам. Днес се вижда колко на брой реално действащи кооперации има.
Второ, еволюцията на българското селско стопанство в сегашния му, смятам успешен, вид е след 2000 г. и особено след приемането ни в ЕС. Членството ни в съюза изигра огромна роля в положителен смисъл, така че земеделието в България да бъде на световно ниво. Вече говорим за бизнес, който не само да задоволява собствени нужди. Нашият агробизнес днес произвежда стоки в значително количество и с високо качество, така че да бъде на едно от челните места в Европа и в света в някои направления, особено в сектор зърнопроизводство.
- Какво решение на важен за сектора проблем, който засяга и вашия бизнес, ще предложите?
- Важни проблеми за решаване има много, но решението им зависи от диалога между управляващия и регулиращ орган - Министерството на земеделието, и производителите. Разбира се, един човек или фермер няма как да води диалог и да изказва мнението на целия сектор, затова се създадоха доста асоциации и сдружения, които представляват интересите на фермерите. Мисля, че трябва да стане редуциране на тези знайни и незнайни асоциации за да се намали потокът от комуникация между двете страни. Само така ще имат тежест и предложенията, и решенията, които ще се взимат впоследствие. Проблемите са много, а стопанинът трябва да е максимално освободен от бюрокрация, изисквания за безброй документи и т.н.
- Каква зелена практика бихте избрали с гаранция за по-стабилен фермерски доход?
- Още преди да се заговори за "позеленяването" на политиката на Европейския съюз в сектор "Земеделие" в нашето стопанство активно залагаме на покривни култури и на използването на биологични препарати, с цел намаляване на обработки и използване на химични продукти.
Разбира се, преходът е труден, но идеята е да запазим почвата жива. Със съкращаване на броя на обработките, освен редуциране на преки разходи, ние постигаме и намаление на вредните въглеродни емисии. Без съмнение, това е от съществено значение, така че и ние, и нашите деца да живеем в една по-чиста България.
- Как си представяте развитието на агросектора в следващите години?
- Силно се надявам и мисля, че за оцеляването на земеделието като бизнес е жизненоважно да се запази сегашният модел на окрупнено ефективно и конкурентоспособно българско селско стопанство, но не само на регионално, а и на световно равнище.
Разбиването и раздробяването до тип семейни стопанства няма да доведе до нищо добро.
Развитието на цялата сфера, свързана със селскостопанското производство, трябва да е насочено към по-голямото. Трябват ни по-големи комбайни, по-големи трактори.
Едничката цел е максимална ефективност на полето, а тя се постига на големи парцели уедрена земя, с по-малко на брой хора.
Защото ясно се вижда липсата на желание за работа на полето, затова вече на дневен ред са автономни машини, които малко стопанство от семеен тип няма как да си ги позволи.
Бъдещето е едно: дигитализация във всички селскостопански сектори, все по-прецизно използване на ресурсите, необходими за извършване на нашата дейност. Който успее да се справи с това, той ще оцелее!
Благодарен съм на вестник “Български фермер” за възможността да споделя мнението си по някои наболели въпроси на българското селско стопанство и бъдещото му развитие.
Разбира се, успешното присъствие 30 години на българския вестникарски пазар е достойно за уважение и адмирации от цялата земеделска общност в България.
Пожелавам ви в ерата на цифровите технологии и електронни медии да запазите мястото, което неминуемо заслужавате. А то е: лидер в информацията и отразяването на процесите в българското и световно селско стопанство!
Коментари