Лятото на 2019 г. беше най-трудното в живота на руските пчелари. Масовата смърт на пчелите, която започва през юни и до късна есен не бе приключила, поставя под въпрос съществуването на частно пчеларство в страната, алармират от readovka.news. 

Еколози от повече от десетки региони бият тревога - като се има предвид, че до 90% от опрашването се дължи на пчелите, тяхното изчезване не само ще доведе до многомилиардни загуби за селското стопанство, но и ще разруши крехкия природен баланс.
В този случай най-вероятната причина за масова смърт е работата на  отделни земеделски стопанства. 3 месеца след най-масовото огнище на пчелна смъртност, разследващият комитет открива само 2 наказателни дела, свързани с нарушаване на правилата за третиране с пестициди от страна на различни земеделски фирми.

Кой носи отговорност за употребата  китайски пестициди, питат пчеларите.  Особено като се има предвид, че шансът за оцеляване на пчелните семейства е минимален.

В някои райони на Китай, където неконтролираното обработване на нивите опустошава всички пчелини, опрашването на селскостопанските култури се извършва ръчно със специални четки. Може ли области като Смоленск или Брянск, която има отрицателен прираст на населението и оскъдни бюджети, да си позволи ръчно опрашване?, питат руските пчелари.? Може ли обикновени хора, желаещи да размножават пчели, работещи цяло лято за няколко буркана мед, да се борят с всемогъщи агро-гиганти?

И техният принос в производството е най-същественият - защото според Министерството на земеделието до 94% от руските пчелни семейства живеят в дворовете на дребни производители на мед. И само всеки пети пчелар има повече от 10 кошера. И следователно смъртта на дори един или два кошера поставя под въпрос по-нататъшното съществуване на пчелина.

В същото време същото Министерство на земеделието заяви, че в 20 от всеки 25 региони, където е регистриран масов вредител по пчелите, се планират щети. Смоленска област все още не е включена в програмата за държавна подкрепа.

Полевата обработка с неоникотиноиди (а именно тази група вещества включва пестициди, използвани на местни полета) е забранена за употреба на открито във всички страни от ЕС от 2013 г. (3 вида лекарства). Миналата година забраната беше удължена. Причината е висока токсичност за пчелите. В Русия тази група вещества все още е често срещана. От 2004 г. насам 11 различни форми на никотиноиди са одобрени за употреба.
„Посредници без образование, без разбиране на процесите пренасят пестициди от Китай. А много фермери на 50-100 хектара дори нямат агроном. Пчелите губят паметта си, губят ориентирите си, не могат да летят в кошера. В Европа тази отрова се отменя", коментира ситуацията Арнолд Бутов, президент на Руския национален съюз на пчеларите.

Нарастващата смъртност сред медоносните насекоми се регистрира в цял свят. Световната общност не обръща внимание на смъртта на пчелите повече от десетилетие - първите данни започват да пристигат през втората половина на 20 век, но през последните 10 години броят на тревожните новини нараства навсякъде.

Европа губи 10-15% от колониите годишно, само в САЩ през 2015 г. са умрели 2/5 от общия брой на тези насекоми. Това се дължи и на климатичните промени, разпространението на екзотични паразити и инфекции. Но въпреки борбата в много страни за околната среда и срещу опасните химикали на държавно ниво, проблемът не изчезва.