Периодът, обхващащ годините от 2015 г. до 2019 г., е бил най-топлият петгодишен период, откакто са започнали да се правят статистики в тази насока, предадоха световните агенции, като се позоваха на доклад на Световната метеорологична организация. Документът беше публикуван днес в навечерието на срещата на върха за климата, която ще се проведе утре в ООН, предава БТА.

Докладът е въз основна на предварителни оценки, тъй като периодът все още не е приключил. Съпоставено с предишния петгодишен период, през настоящата петилетка средните температури са били по-високи с 0,2 градуса по Целзий, предаде ДПА. А в сравнение с периодите през 1850-1900 г. температурите през петилетния период са били с 1,1 градуса по Целзий по високи, допълва Франс прес.

Генералният директор на СМО Петери Таалас призова за утрояване на усилията за намаляване на емисиите на парникови газове с оглед изпълнение на целта за задържане на повишението на глобалните температури под 2 градуса по Целзий до 2100 г.

В доклада на СМО се казва, че признаците и въздействието на климатичните промени, като покачване на морското ниво, топене на ледовете и екстремни метеорологични феномени, са се увеличили през периода 2015-2019 г.

Последните данни потвърждават тенденцията от предишните четири години, които са били най-горещите, откакто се водят подобни статистики, тоест от 1850 г. Стана известно също така, че месец юли 2019 г., белязан от няколко горещи вълни, по-специално в Европа, е счупил абсолютния температурен рекорд, отбелязва Франс прес.