Реалната епизоотична обстановка в страната ще бъде обсъдена от експерти по заболяването африканска чума по свинете на кръгла маса в Стара Загора.

Това каза за БНР директорът на Центъра за оценка на риска по хранителната верига професор Георги Георгиев:

„Ще дискутираме възможно най-честите начини на предаване на чумата в нашия случай, в България. Ще започнем да мислим за бъдещето, какъв ще бъде българският принос в по-нататъшното овладяване и контролиране на това заболяване“.

Българската стратегия трябва да бъде съобразена със спецификата на разпространение на болестта у нас, условията в българското животновъдство и това какво би било най-ефективно за по-нататъшното контролиране на болестта, обясни той.

Георгиев е убеден, че Центърът за оценка на риска своевременно е информирал обществеността за заплахата от африканската чума по свинете.

„Сигурно някой не е прочел, но аз смея да кажа, че това, което центърът е вършил, го е вършил съвестно и го е вършил навреме. Центърът не е контролен орган, а изпреварващ орган, аналитичен център“.

Според него е необходимо да се промени наредба 44 и да се инвестира в биосигурност на малките ферми, както е в Латвия. Той направи аналогия между начинът, по който вирусът уврежда организма с този на ХИВ при хората. Той е убеден, че борбата със заразата изисква единни усилия от всички.

„За да имаме такова голямо разпространение на инфекцията, такъв силен интензитет, от научна гледна точка това означава, че има много вируси. Това показва, че имаме, първо, много висока плътност на свине - и в големите комплекси, и в частния сектор, както и в гората. Когато един епизоотичен процес се е разгорял, той прилича на огън, в който имате съчки в печката. Щом прегорят съчките - или умрат прасетата, изгарят от болестта, или отдръпнете съчките, огънят ще затихне. Докато има много горивен материал, ще бъде така. Затова е призивът да се намали броят на прасетата. Естествено, не може да се тръгне по пътя намаляване броя в едрите свинекомплекси, тъй като те изхранват държавата. Частният сектор дава по-ниската част от месодобива в тази държава и молбата беше доброволно…“.

Дори ако всички изисквания бъдат спазени и България приеме своя собствена стратегия за борба с АЧС, битката няма да свърши за една година е моята прогноза. Колко по-нататък зависи от това как ние качествено и като нация ще се съберем в юмрук да си решим проблема, коментира проф. Георгиев.