Сезоните оказват съществено влияние върху организма. Топлият сезон предизвиква психично напрежение и разстройство на здравето у хора, които страдат от заболяване на черен дроб и жлъчка.

В топлите месеци намалява изработването на храносмилателни сокове. Затова в тези месеци се препоръчва консумацията на млечни продукти, плодове, зеленчуци и въглехидратни храни. Организмът има повишена нужда от течности. Трябва да се пият течности, дори без да усещате жажда.

Студеният сезон предизвиква изтръпвания и крампи при по-пълни хора. С настъпването на студовете в организма намалява нивото на серотонин, затова по това време хората често изпадат в депресия.

През пролетта се изострят хроничните заболявания, могат да възникнат проблеми като суха кашлица, кръвотечения и разкъсвания на кръвоносните съдове. През пролетта е добре да се направи пречистване на организма, да се намалят порциите и да се увеличи консумацията на течности. Добре е да намалите алкохола и мазните меса.

През лятото възрастните хора и болните се чувстват по-добре. В средата на лятото обаче хроничните заболявания могат да се обострят.

През есента храносмилането се влошава, възможно е да се появят болки в ставите, проблеми с далака. По това време трябва да се избягва спането на студено.

През зимата храносмилателните процеси протичат перфектно. През този сезон е опасно преохлаждането на организма. Студените месеци са периодът на вирусните заболявания, на настинки и на проблемите на белите дробове.