Градинските мравки причиняват сериозна вреда на растенията, тъй като се хранят със сок от тях. Още по-голяма опасност за градината е симбиозата между мравките и листните въшки. Мравките защитават листните въшки от калинката и в замяна получават захари, извлечени и преработени от въшките. Борбата с мравките е наложителна само тогава, когато те нанасят вреда на двора или зеленчуковата градина. Ако не ви дразнят, съветваме да не ги избивате.

1. За контрол на мравките се използват вратига, пелин, мента или анасон. Ароматът на тези растения ти отблъсква. Разхвърляйте листа в близост до местата, където се струпват насекомите.

2. Не особено хуманен метод за борба с мравките е да полеете мравуняка с вряла вода. Процедурата се повтаря, докато не се убедите, че всички насекоми са умрели. Ако в колонията останат живи насекоми, те ще възродят гнездото.

3. В борбата с мравките особено ефективно е използването на борна киселина. Тази бавно действаща отрова се поставя в примамка с мед или захар. За да приготвите този разтвор, разбъркайте горещ 20-процентен воден сладък разтвор с киселината. Поставете примамката на местата, където се струпват най-голям брой насекоми. Подпрете към съда със сместа пръчки, така че мравките по-лесно да достигат до нея. За да предотвратите отравянето на птици или домашни любимци - покрийте разтвора с капак и оставете малък отвор. За да е успешна борбата с мравките по този начин, старата течност периодично се заменя с прясна. Мравките ще умрат в рамките на една седмица.

4. Борбата с мравките ще е успешна и ако използвате следния разтвор: 2 супени лъжици гореща вода се смесват със супена лъжица захар и 1/3 чаена лъжичка боракс. Когато сместа се охлади, към нея се добавя мед. Сменяйте тази смес всеки ден с нова, тъй като тя бързо се разваля и борбата с мравките може да стане неефективна.