Комитетът за защита на потребителите в България изпрати писмо до Фил Хоган, комисар по земеделие и развитие на селските райони в ЕС, в което набляга на проблема за защита на българските традиционни храни като "Българско кисело мляко", "Българско бяло саламурено сирене", "Български кашкавал", "Кашкавал Балкан", "Карловска луканка", "Карловски луканков салам", "Лютеница Първомай" и "Българска боза".

В него се казва, че категорично се противопоставя на безпрецедентния натиск от страна на Европейската комисия с изпратеното на 25.01.2018 г. писмо до България и българските институции за незабавно прекратяване на закрилата върху географските означения за традиционни български храни. СТраната ни е п редупредена, че е заплашена с наказателна процедура пред Съда на Европейския съюз и че е образувана преписка № 2017/4062 по описа на ЕК.

Според организацията в Народното събрание е внесен проект на закон за изменение и допълнение на Закона за марките и географските означения, който се предвижда да бъде приет до 31 юли 2018 г.

В него се предвижда отпадане на възможността за национална регистрация на географски означения на земеделски продукти и храни, които попадат в обхвата на Регламент на ЕС 1151/2012 г. относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни.

Това се постига със създаването на нов член 51 а, който изключва от национална регистрация географски означения за тези продукти. Това, че ще отпадне бъдещата възможност за регистрация на географски означения за тези храни по национален ред не създава проблем за никого. Такова решение би било в духа на създаването на общностна единна защита.

Според организацията огромният проблем, който се създава за българските потребители, производители и търговци е, че в предложения закон за изменение и допълнение на закона за георграфските означения се предвижда прекратяване на досегашната регистрация на описаните по горе географски означения от влизането на закона в сила...Именно и за това е големият натиск на ЕК, простиращ се чак до това

императивно да се иска обратна сила на закона

Изисква се България да не дава закрила на наименованията на тези храни не само за вбъдеще, а със задна дата, считано от приемането на България в ЕС през 2007 г. и да заличи вече получената национална регистрация.

Според изпращащите писмото целта на това е

да се лишат всички български производители

ползватели на географски означения от правото да търсят обезщетение, ако някой е нарушил законните им права в миналото.

Стига се до там, че българската държава е принуждавана от ЕК да приеме закон в който изрично да се предвиди, че производството за нарушения на права върху географски означения за земеделски продукти или храни, които попадат в обхвата на регламента, по които няма влезли в сила решения, се прекратяват, а влезлите в сила, но неизпълнени решения не подлежат на изпълнение. Това е правен абсурд, който би имал много сериозни последици.