Родопското късорого говедо е най-дребното в Европа. То е примитивна форма на Bos Taurus Вrachyceros, останала непроменена от неолита до днес.

Височината при холката е между 90 и 115 см, а стандартно теглото на възрастното животно е между 120 и 300 кг. Основният и най-характерен белег на породата са изключително късите (10-15 см), тъмни и трошливи рога, насочени малко в страни и напред. Преобладават животните с червено-кафяв и черно-кафяв косъм, със светъл пръстен около муцуната и светла линия по дължината на гърба, но се срещат и сиви, жълти, сиво-кафяви и сиво-жълти представители на породата. Друга характерна особеност е примитивното окосмено виме и тъмният цвят на копитата и кожата на клепачите и носа.

Какви да предимствата на породата?

Родопското късорого говедо е изключително добре приспособено за целогодишно отглеждане на открито.

Дребното сбито тяло и добре развитите крайници обуславят изключителната пъргавина на представителите на породата, която им позволява да се катерят и пасат по стръмните планински склонове.

Другото безспорно предимство е изключителното дълголетие на тези крави. Докато животните от комерсиалните породи се използват сердно 3-5 години, родопските крави имат изключително висока продължително на използване - 15-20 години.

Най-много говеда от тази порода се отглеждат в района на Маджарово, Хасковско. В рамките на българо-холандския проект "Новото тракийско злато" в периода 2009-2014 г. бяха създадени две чистокръвни стада, които се отглеждат по природосъобразен начин в защитена местност Патронка до Маджарово и в голямата дива територия с център изоставеното село Сбор, Крумовградско.