Един от най-разпространените вредители в градината са голите охлюви. Те могат да причинят големи и непоправими вреди заради своята лакомия. Голи охлюви на практика могат да бъдат открити навсякъде, където имат добри условия за развитие - мек климат и източници на храна , т.е. във всяка плодова или зеленчукова градина. Другото, от което се нуждаят, е влажна среда, а ние им я осигуряваме редовно с поливането.

Какво трябва да знаете за борба с вредителите

Виждали ли сте дупки по зелевите кочани? А блещящи пътечки по земята? Това са те! Голите охлюви могат да бъдат видяни от ранна пролет до първите слани през есента. Те се размножават бързо и причиняват големи щети, особено ако не се отървете навреме от тях.
Те виреят във влажни места, тъй организмът им съдържа основно течности и имат нужда да произвеждат огромно количество защитна слуз, за да живеят.

Голите охлюви могат да се хранят с всичко, което градината може да им предложи. И тъй като много бързо се размножават, за кратко време могат да унищожат цялата градина. Техните слузести пътеки могат да замърсят храните.

Плужеците понякога са трудни за откриване, защото през деня не са активни, но блестящите пътечки и дупките по листата са сигурен знак, че имате охлюви в градината. Лошата новина за градинарите е, че охлювите са хермафродити и всеки един от тях е в състояние да снася яйца.

От огромния списък на начини за борба с вредителя е най-добре да изберете вече доказани възможности, тъй като, докато се мъчите и използвате не особено ефективни рецепти, вредителят тихо ще продължи дейността си - да унищожава растения и да се възпроизвежда.

Изпитани методи за защита:

Първо трябва да лишите вредителя от благоприятните условия на живот - да предотвратите появата влажни места в градината, където охлювите ще могат безопасно да се крият в горещината на деня. Трябва да се почиства от плевели и да не се засаждат растенията прекалено нагъсто.

Друг добър начин е изсушаването на почвата, а отличен вариант срещу голите охлюви е дренирането на участъка.

Някои градинари съветват след поливане лехите да се посипят със суха почва, но по-лесно ще е все пак вечерното поливане да се замени със сутрешно. Така през деня горната част на почвата ще изсъхне и охлювите ще трябва да си търсят други места за през нощта.

Капани

Доказано е, че тези мекотели се привличат от бирата. Защо да не се възползваме от този фактор. Доста добър вариант между редовете да се заровят например кофички от кисело мляко с тази напитка. След като в капаните попаднат достатъчен брой охлюви, те могат да бъдат събрани или унищожени. Не е необходимо всеки ден да се сменя бирата в кофичките. Тя ще привлеча охлювите, дори когато е доста изветряла.

Вечерта може да се разхвърляте в градината различни предмети - влажни дъски, торби или хартия, можете дори да се използват зелеви листа. На сутринта ще откриете плужеците в укритията, които сте им предоставили. Остава само да ги съберете и да ги унищожите!

В специализираните магазини можете да откриете и готови капани. Те така са направени, че подмамени от аромата на примамката, която е вътре в тях, охлювите лесно намират входа и влизат вътре, но не могат да излязат.

Ако говорим за препарати против охлюви, трябва да запомните две неща - използвайте само доказани препарати и внимателно прочетете състава и указанията за ползване.

Растенията от време на време е необходимо да се торят, а това е още един начин за прогонване на охлювите, защото те не могат да понасят калций. Подходящи са минералните торове, но те трябва да се използват в умерени количества, за да не пренаситят почвата.
Между другото, добре е, ако в градината има таралежи или жаби. Не е нужно да ги гоните, защото за тях голите охлюви са вкусно лакомство.

Един от най-използваните методи за борба е ръчното събиране на плужеците. Със събраните охлюви трябва да се постъпи така, както и с тези от капаните – да се унищожат.

Превантивни мерки

Отново ще напомним, че е много важно да се премахват плевелите, да се пази мястото чисто и подредено, събраната трева, листа, нарязани клони или стари дънери трябва да се изхвърлят. Не трябва да има места, където има влага.

Правилното мулчиране на почвата ще помогне да накарате вредителите да си търсят друго място. Трябва да използвате дървени стърготини, тъй като на охлювите им е неудобно да се движат по тях. Ако искате можете да поръсите и с пепел или пясък.

Затруднете достъпа на охлювите до източниците на храна с бариери. Можете да се около растенията да направите малка ограда от пластмаса или да направите насипи около лехите, които охлювите няма да могат да преодолеят. За целта можете да използвате орехови черупки. Някои стопани правят бариера от посипана върху почвата пътека от сол.
И най-накрая садете около лехите "бариерни растения." Към тях се отнасят лук, праз, чесън, мащерка, кориандър, италиански магданоз, розмарин и копър. Миризмата им отблъсква голите охлюви.