Луковиците на гладиолите и незимоустойчивите лилиуми приберете на сухо за съхраняване. В противен случай те ще измръзнат. Прекопайте лехите, където са били и ги оставете добре да измръзнат, ако няма да ги засаждате с пролетноцъфтящи растения.

Вече сте загърлили клубените на далията в средата на септември с 10-15 см почва, за да не измръзнат. С настъпването на студовете изкопайте клубените, като преди това трябва да отрежете стеблата на 15-20 см от земята. Направете го само ако времето е сухо, тъй като в противен случай е вероятно вътре в стеблото да попадне вода и да предизвика загниване на клубените. Здравите клубени поставете на проветриво и сухо място при темпрератури, не по-ниски от 3 и не по-високи от 8 градуса.

Без изрязвате хортензията я затрупайте при основата за да може да презимува успешно.

Сега трябва да приберете всички изнесени навън саксии с цветя в помещения, където температурата на пада под 3 градуса, а тези, които ще продължат развитието си при стайна температура.

Зокумът приберете в светло, но прохладно помещениес температура 3-6 градуса. Поливайте само когато почвата е напълно изсъхнала.

Мушкатата поставете на светло място при температура 8-10 градуса.

Имайте предвид, че ненужните части - листа, клонки, издънки ще изтощават допълнително растенията през зимата и затова трябва да гипремахнете. А отстранения материал може да използвате за размножаване.

При саксиите преди да ги внесете на закрито е важно да ги огледате за болести и неприятели. Ако има чернилка по листата и стеблата, това е признак, че са нападните от въшка и белокрилка. За да се справите с проблема, измиите листата и стеблата със слаб сапунен разтвор и след като изсъхнат, ги третирайте с препарат за полиране на листа. Той е безвреден за растенията, но пазете младите листа и връхчетата. По листата няма да има прах, който е предпоставка за развитието на акарите.