"За щастие, Парижкото споразумение е по-голямо от всяка отделна страна, от всяко отделно правителство", заяви днес Мануел Пулгар Видал, ръководител на глобалната практика за климат и енергия на Световния фонд за дивата природа (WWF), съобщи представителството на природозащитната организация, цитирана от БТА.
Видал коментира обявеното снощи намерение на американския президент Доналд Тръмп да започне процедура по оттегляне на САЩ от историческото споразумение, с което близо 200 държави се ангажираха да положат усилия да ограничат покачването на средната температура до 1,5 градуса по Целзий и по този начин да избегнат най-лошите последствия от промените в климата.
"Все още можем да постигнем целите от Париж, но нямаме време за губене", подчерта Видал. Според него всички страни трябва да използват тази възможност, да развият потенциала си, като инвестират във възобновяеми източници на енергия и премахнат въглеродното замърсяване. По този начин те ще развият много по-устойчиви, социални и проспериращи икономики.
Картър Робъртс, президент на WWF САЩ посочи, че Парижкото споразумение е станало факт, след като отделните държави са загърбили политическите различия, за да преобърнат заедно тази опасна тенденция, застрашаваща нашия начин на живот. Робъртс подчерта, че САЩ са имали водеща роля, за да се стигне до промяната, направила възможно споразумението. Американските закони и регулации в областта на околната среда са послужили за модел за подобни политики в целия свят, а освен това са довели до политическа стабилност и създаване на работни места.
Преживяващата истински бум в САЩ икономика на чистата енергия вече дава работа на над 3,3 милиона американци, а това е повече от всички заети в индустрията на изкопаемите горива, каза Робъртс.
Решението на Тръмп е достойно за съжаление, но Парижкото споразумение остава живо. Градовете, бизнесът и хората в САЩ остават ангажирани за справяне с климатичните промени, а подкрепата за изкопаемите горива, за която говори президентът Тръмп, ще продължи да намалява във всички страни, посочи Георги Стефанов, ръководител на програма "Климат и зелена икономика" във WWF България. Доброволният отказ на САЩ да бъдат лидер е предизвикателство, но и възможност за други глобални играчи.
Коментари