Заразният нодуларен дерматит по едрите преживни оживотни е вирусно заболяване, пренасяно основно от насекоми - куликоиди, мухи, комари и кърлежи.

Ето какви са инструкциите на Българската агенция за безопасност на храните, които фермерите трябва да вземат, за да предпазят говедата и биволите от опасния заразен нодуларен дерматит.

Дезинсекционните мерки срещу насекомите са насочени в няколко направления: предпазване на животните от нападенията и ухапванията на тези насекоми; унищожаване на яйца, ларви и какавиди; намаляване на летящата популация насекоми в природата.

Предпазването на животните срещу ухапванията от насекоми в природата трябва да започне от самото начало на активния сезон и летеж на тези насекоми и да приключи с прекратяването на летежа. За условията на нашата страна този период на активен летеж започва в началото на май и приключва в края на октомври-началото на ноември.

Най-удобният метод за намаляване числеността на нападащите на пасището насекоми е обработката на животните с инсектициди тъй като те са най-сигурната примамка за тях.

Най-достъпен и най-широко използван метод за обработка на животните срещу пасищните насекоми (куликоиди, зли мухи, флеботоми, кръвосмучещи мухи от семейство Мусциде) е опръскването под налягане с различни разтвори на репелентни (отблъскващи) и контактни инсектицидни средства. Опръскването на животните се извършва с различни типове пръскачки (гръбни лозарски и градински), бояджийски помпи, моторни пръскачки и др.

При по-големи ферми (над 10-20 животни) е препоръчително да се използват механизирани пръскачки. Разходната норма за едно едро животно обикновено е 1-1,5 литра. Животните се опръскват до пълно обливане, и то най-вече на местата с по-нежна кожа (достъпни за насекомите - вимето, млечното огледало, корема). За по-добро напръскване животните се вкарват в прокар, подредени едно след друго. Това дава възможност те да бъдат опръсквани свободно от двете страни.

Опръскванията

се провеждат през определен период от време в зависимост от продължителността на действие на използвания препарат, като интервалът между отделните опръсквания варира от 7-10 до 21-28 дни, т.е. от 1 до 3 пъти месечно.

За обработка на животните срещу нападенията на насекоми може да бъде използвано поливане по линията на гърба със системен инсектицид в дози, указани в листовката за употреба (pour-on метод).

 Да се обработват и помещенията при задължително отсъствие на животните, като се предпазват хранилкитеи поилките от попадане на работния разтвор в тях. Преди повторното вкарване на животните в помещенията те трябва да се проветрят в продължение на 3-4 часа.

Срещу мухите в животновъдните ферми ефикасни са и химичните методи, основаващи се на използването на различни контактни, чревни и фумигантни инсектициди.

За намаляване числеността на мухите и куликоидите във фермите от много голямо значение е обработката на биотопите (местата за развитието) на тези насекоми - торищата, разливите около млекосъбирателните пунктове и местата за водопой на животните. За обработка на биотопите има разработени и се използват специални ларвицидни препарати, които се прилагат под формата на водни разтвори по метода на напръскването под налягане с различна дезинсекционна техника.

Освен това:

Замрежване на оборите срещу насекоми.

Стриктно спазване на наложените ветеринарномедицински мерки и съдействие на ветеринарномедицинските власти.

Максимално възможно ограничаване на търговията и движението на животните. Всяко движение да се извършва след преглед от ветеринарен лекар и издаване на ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване.

Недопускане на територията на фермата нелицензирани търговци и непочистени, недезинфекцирани и неполети с репеленти транспортни средства за животни.

Поддържане на постоянна връзка с обслужващия фермата ветеринарен лекар и с официалния лекар на общината.