Алармират участниците в проекта "Кулинарните тайни на Природата-III"

Днес в район с 20 вида ябълки, круши и сливи се предлагат само 5-6 местни сорта за сметка на вносните. Местните плодове и зеленчуци са важни, защото типичните за даден регион сортове са адаптирани към климатичните условия и дават плод с по-малко обработка с препарати, а храненето с разнообразни плодове и зеленчуци местно производство има редица ползи за здравето.

Петровка, Айвания и Бухавица -ябълки, познати от дворовете на баба и дядо, са застрашени от изчезване.

Основната причина за намаляването на броя дръвчета от тези сортове е запустяването на старите овощни градини. Губейки ги, се лишаваме от ценни представители на генофонда и нарушаваме баланса в природата.

Петровка е ябълка с дребни, зелени и червени плодове, със специфичен аромат и сладко-кисел вкус. Зрее рано през лятото и се поднася на трапезата на Петровден.

Айвания е зимен сорт ябълка. Узрява в края на септември. Плодовете са средно едри, жълти, с червенина откъм слънчевата страна, на вкус сладко-кисела.

Бухавица е есенен сорт ябълка с червени плодове, и наситен вкус.

КЪДЕ ДА НАМЕРИТЕ СТАРИТЕ СОРТОВЕ

Стари овощни видове се съхраняват в Института по овощарство и земеделие в Кюстендил. Сортът ябълка Айвания е изчезнал, но се съхранява ябълка от сорт Бухавица. Фиданки от него могат да се закупят след предварителна заявка. Телефонът за контакти на Института е 078/ 522 612, а цената на 1 бр. фиданка е 4 лв.

В разсадник "Дамяново", собственост на Пенка Малчева, също се съхраняват не само стари овощни видове ябълки, но и сливи. За да се закупят фиданки, трябва предварително да заявите бройките. Заявката за сливови фиданки от сорта "Караджейка" трябва да се направи през месец май, а за ябълковите фиданки срокът е юни. Старият български сорт "Караджейка" е много сладък и се използва за приготвяне на пестил, за сушене и както се твърди - за варенето на най-хубавата сливова ракия. Плодът е кръгъл, дребен със синя кожица и жълта месеста част. Телефонът за контакти на разсадник "Дамяново" е 0885 74 50 11.

Как да установите какъв е сортът на вашите овошки? Експертите от Института по планинско животновъдство и земеделие в Троян могат да установяват стари овощни сортове. Необходимо е до Института и на вниманието на доц. Теодора Стоянова да се изпрати здрав плод и да се напише от какъв предполагаем сорт е той.
Контактите на Института са: Троян 5600, ул. "Васил Лески" 281, пк 171, тел. 0670/ 62802

Какво правим - през целия месец април събираме средства, за да създадем моделна овощна градина в Природен парк "Врачански Балкан", която да се превърне в генна банка на тези сортове. Водим кампанията изключително с помощта на бизнес партньор - време е бизнесът да поеме водеща роля в опазването на ресурсите, които потребява.

Ако искате да закупите и засадите дръвче от тези сортове пишете на [email protected].