Хризантема

В Япония се смята за символ на надеждата
   
Хризантемата е едно от най - популярните и предпочитани саксийни цветя и цветя за отрязан цвят


Грижи:
Всяка добре отцеждаща се и аерирана почва е подходяща за хризантемата. Най-добре е pН да е между 6.0 и 6.5.
Поддържайте почвата влажна целогодишно. Използвайте мека вода. В периода на растеж поливането трябва да е обилно и да се намали в периода на цъфтеж. Оросявайте листата често.
През периода на растеж изисква обилно наторяване с препарат, съдържащ азот и калий.
Тъй като хризантемите стават високи до около 70 - 90 см., често те имат нужда от опора за стеблото.
За да се стимулира разклоняването на растението и увеличи цъфтежа, връхчетата на хризантемата трябва да се подкастрят.

Място:
Хризантемата вирее на хладно на температури между 8 С и 12 С. Дръжте я на ярко осветено място с малко директно слънце. Идеалното място е източен или южен прозорец през зимата и зaпаден прозорец през лятото.

Размножаване:
Пресадете през пролетта ако е необходимо. След прецъфтяването хризантемата може да се пресади в градината където тя ще се върне към естествените си навици на растеж. Резниците се засаждат директно в почвата.

Чалъми...

Съхрането красотата до късна зима

Едва ли има по-голямо разнообразии от есенни багри от хризантемите

Видовото и сортовото им разнообразие не може да се изброи - ниски, високи, кълбовидни форми, а цветовете включват цялата цветна гама с хиляди нюанси и структура на цвета.

ЗА ДА ИМ СЕ РАДВАТЕ ДЪЛГО
Един е недостатъкът на есенните хризантеми - ниските температури ги повреждат и отнемат декоративните им качества. Но ако вземете предварително мерки срещу това, хризантемите могат да ви радват до Коледа и Нова година.
Вярно е, че изисква малко повече труд, но си струва. Отглеждайте от всеки вид, който имате в градината и по един стрък в саксия. Това позволява преди да паднат сланите да ги преместите в остъклени неотопляеми помещения или тераси. Там хризантемите запазват дълго време свежестта си, изцъфтяват докрай, а насладата за окото е пълна!