Унгарските зеленчуци на рафтовете в магазините все още не са се върнали на нивата отпреди 2019 г., съобщава Дélalföldi Kertészek Szövetkezete (Délkertész). Вносните зеленчуци, особено от Северна Африка, продължават да оказват натиск върху пазара, въпреки унгарските възможности по време на местния сезон и по-малкото въздействие върху околната среда.
Ценовата чувствителност остава проблем, като унгарските производители са изправени пред по-високи разходи поради регулациите на ЕС, което води до увеличение на вноса, информира FreshPlaza. Потребителите често избират по-евтини варианти, особено след енергийната криза.
Délkertész представлява 500 производители в Сентеш, на около 150 км югоизточно от Будапеща, известен с производството на чушки, домати, краставици и зеле.
Наскоро на пресконференция Ференц Апати от FruitVeB и Délkertész подчерта необходимостта от по-голям дял на унгарските продукти в магазините. „Целта през сезона ще бъде около 80%. В момента както в Унгария, така и в Централна и Източна Европа, натискът от вноса е изключително силен," казва Сандор Нагипетер, президент на Délkertész.
Нагипетер подчертава предизвикателствата, като казва: „Дори след началото на местния сезон... чушките от Северна Африка са широко разпространени в магазините". Той отбелязва трудността да се конкурира при различни регулации, като добавя, че производителите от ЕС са изправени пред по-строги процеси за устойчивост и качество в сравнение със страните от Северна Африка.
Унгарските производители се борят и с 27% ДДС върху зеленчуците, за разлика от 5-10% в съседните страни. Délkertész инвестира в устойчивост и иновативни технологии за оранжерии в Сентеш, като използва възобновяема енергия и биологична защита на културите. Въздействието на климатичните промени налага мерки за вентилация и охлаждане, което допринася за производствените разходи.
Délkertész наскоро откри логистичен център на стойност 3 милиарда унгарски форинта с хладилни складове и стартира онлайн платформа и магазин в Сентеш, за да отговори на нарастващото потребителско търсене за директни продажби.
Коментари