Експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн има за цел да бъде тествана адаптивността им към почвените и климатичните условия и потенциала им за качество, подходящо за влагане в производството на бездимни продукти.
През пролетта на тази година Филип Морис стартира пилотния проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите-2010 (НАТ-2010)* и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб**.
Следвайки строгия протокол и инструкции от Филип Морис на всеки етап от проекта, председателят на НАТ-2010 Цветан Филев съвместно с ръководството и специалистите на Сокотаб избраха Североизточна България за разсаждането и отглеждането на тютюн на площ от 3 хектара в три различни локации до с. Брестовене. Развитието на тютюневите растения се проследява с изключително внимание и грижа от местните тютюнопроизводители, а крайната цел на изпитването е компанията Филип Морис да оцени потенциала им за постигане на специфични качествени показатели, необходими за производството на бездимни продукти, при възможно най-високо качество и добиви.

Етапи на експеримента
В първоначалния етап, продължил около два месеца - от март до май, разсадопроизводството бе осъществено, използвайки система от водни лехи край с. Преславен, област Стара Загора, където се наблюдаваше израстването на растенията в контролирана среда до височина от около 15-20 см. След стриктен мониторинг от страна на експертите от Сокотаб, разсадът бе успешно транспортиран и разсаден в три локации около с. Брестовене. В настоящия, следващ етап тютюнът продължава растежа си на открито през следващите няколко месеца - юни, юли, август. През месец юли тютюнопроизводителите извършиха важни стъпки от процеса - процедура на кършене на китката на растенията и третиране на тютюна с физиологично активни вещества против филизообразуване, така че да се стимулира растежът на листната маса на съдържателност, а не на височина на стеблото, като се съблюдава постигане на необходимия брой на листата.

Нихат Расим - основната движеща сила на проекта в с. Брестовене
Нихат Расим е ръководител на семейно стопанство, в което традиционно се отглеждат тютюн, зеленчуци, семена и други култури. Той е известен със своите интереси в земеделските експерименти, като например отглеждането на сусам, киноа и чия, а неговата кауза е да развива, осъвременява и въвежда подходящи промени в земеделската продукция, с цел адаптация към измененията на климатичните условия, запазване на българското тютюнопроизводство и зеленчукопроизводство. Яши, както е популярен в общността Нихат, носи спортна енергия и непримирим дух да побеждава – в младежките си години е медалист на републиканско първенство по лека атлетика и играе през 90-те години с фланелката на разградския тим «Лудогорец» 3 години.

Неслучайно Нихат Расим е водещата фигура на тютюневия експериментален проект.Той посрещна екипа на Филип Морис, НАТ-2010 и Сокотаб именно в тютюневата нива. Тютюнът е първата земеделска култура, към която той се ориентира преди повече от 40 години. Следвайки семейната традиция и до днес, благодарение на тютюна той издържа семейството си, изучил е и децата си, които продължават неговия път – дъщерята е агроном по „Растителна защита", а синът е аграрен инженер.
„Да се експериментира с нови за страната сортове тютюн, да се тества как те най-добре се приспособяват към нашите условия, да се търси иновацията и качеството - това е част от моето ДНК", казва Нихат Расим и допълва: „Гарантирам, че следваме всички инструкции от НАТ-2010 и Сокотаб, така че да осъществим проекта заедно по най-добрия начин. С това показваме как работи нашият сектор – в синхрон и взаимопомощ по цялата верига – от семето до крайния продукт".

При посещението на тютюневите ниви на Нихат Расим в с. Брестовене, председателят на НАТ-2010 Цветан Филев сподели с местните тютюнопроизводители, че този пилотен проект, стартиран от водеща световна компания като Филип Морис с българските тютюнопроизводители и най-голямата компания за преработване на тютюн Сокотаб – партньор на международния гигант Юнивърсал Лийф, без съмнение е пример за перфектната съвместна работа в Сектор „Тютюн". „Няма друг такъв бранш, който да работи в подобен синхрон и взаимно доверие.
Системата от засяване на семената в лехата, отглеждането на тютюневото растение на полето, изкупуването на суровината от преработвателя и последващото й достигане до индустрията, работи перфектно като добре смазана машина, защото е предварително гарантирано и предвидимо за всички участници във веригата на доставки. Всеки знае какво качество, количество и цена ще произведе и ще получи за продукцията си", допълни Филев пред земеделските стопани.
Удовлетворени сме, че нашата роля като партньор в експеримента с нови непознати досега сортове тютюн в България и като свързващо звено между тютюнопроизводството и създаването на тютюневия бленд на крайните бездимни продукти, се оценява високо, защото във всяка фаза и стъпка на проекта ние гарантираме, че тютюнопроизводителите прилагат посочените от нас добри земеделски практики и нови модерни решения в отглеждането на тютюн", каза г-н Кирил Митрев, мениджър отдел "Тютюн" в Сокотаб, и допълни, че добрите резултати идват с добрите партньорства, а те са базирани на изграденото дългогодишно доверие между участниците в сектора.

От Филип Морис изразиха благодарност за енергията и усилията на тютюнопроизводителите от Брестовене, които се включват сърцато в изпълнението на пилотния проект за иновативни решения в България и в тютюнопроизводство, защото тази първа брънка от веригата на доставки на тютюна трябва да се адаптира, така както бързо се развива търсенето на пазара на бездимни продукти.
„Тютюнът има бъдеще, а нашата компания има амбицията да бъде световен лидер в изграждане на бъдеще без дим", казва Вержиния Джевелекова от Филип Морис България.
Коментари