Сухи или влажни периоди, които продължават и продължават. Това ще става все по-често срещано явление в бъдеще и много тревни площи ще пострадат в резултат на това. До този извод стига д-р Симон Рейнаерт, биолог от Университета в Антверпен. По време на докторантурата си Рейнаерт изучава „умерените тревни площи". Както във Фландрия, така и в останалата част на света, този вид растителност покрива около една трета от всички земеделски земи.

Рейнаерт поставя на открито тестови щандове с различни треви. Това му позволява да наблюдава ефектите от изменението на климата в миниатюрна версия на екосистемата. Изследователят видял как нивата на водата в почвата се колебаят изключително много. Той също така забелязал, че хранителните вещества, съдържащи се в почвата, са изложени на по-голям риск от отмиване. Биоразнообразието на пасищата също е подложено на натиск.

Когато се редуват изключително сухи и дъждовни периоди с продължителност повече от 20 дни, броят на местните растителни видове намалява с до 75 %. Симулациите на Рейнаерт показват, че от изменението на климата страдат най-вече билките. Но ефектите са видими и при видовете сено. В наторяваните екосистеми производството на сено може да намалее с 14 %.

Освен това Рейнарт наблюдава как почвите са по-малко способни да абсорбират вода. Само след две години се наблюдава значителен отрицателен ефект върху капацитета за задържане на вода.

Рейнаарт препоръчва да се заложи на растителни видове, които са по-устойчиви. Устойчивите на засушаване видове - като тръстиковата власатка, кокичето или Festulolium - страдат по-малко от постоянните климатични условия, отколкото, да речем, райграсът. Въпреки че в миналото тези видове са били малко по-неустойчиви, тези разлики почти са изчезнали след години програми за селекция. Освен това те се вкореняват по-дълбоко, което е от полза за съхранението на въглерод, и успяват да охладят по-добре почвата и микроклимата в средата си.

Белгийският изследовател изтъква и значението на състава на почвата в тревните площи. Обогатяването на даден участък с органичен въглерод има положителен ефект върху наличието на вода, kd хранителни вещества и качеството на фуража. По-специално, количеството трева, което расте, зависи от специфичната структура и миналото на почвата.