Външният вид на градината не е постоянна величина. От една страна, това е жив организъм, от друга, представата ни за това как трябва да изглежда идеалната градина непрекъснато се променя. Някои стилове и техники остават в миналото, докато други, напротив, отново навлизат в съвременния дневен ред.
Тенденциите, които се появиха в практиката на ландшафтния дизайн през последните години, няма да загубят актуалност. Но "модерните нови посоки" няма да ви накарат да чакате...
Всяка градина е уникална по свой собствен начин и възпроизвежда нашата собствена представа за красота, отразява нашите нужди, навици и начин на живот. Модните тенденции в никакъв случай не са инструкции, които трябва да се следват, нито дори препоръки. Това не е нищо повече от посоката, в която се развива ландшафтният дизайн. И само вие можете да решите дали да следвате същия курс или просто да вземете под внимание променящата се мода.
1. Естественост
Желанието за пресъздаване на природни зони в частни градини и градски пространства не губи своята актуалност от много години. Пейзажните градини се коренят в ориенталското градинарско изкуство и традициите на английската градина. Но сегашният им вид е повлиян от стила Naturgarden, възникнал през 80-те години благодарение на усилията и експериментите на холандеца Piet Oudolf. Такава градина максимално имитира дивата природа с нейните плавни очертания и форми, "диви" билки и цветя, насекоми и птици, естествени нюанси, текстури и материали.
2. Екологичност
Грижата за околната среда е една от основните тенденции през последните години, с която дизайнерите се стремят да се съобразяват при проектирането на градини. Устойчивостта включва използването на естествени и/или екологично чисти материали в строителството, огради, настилки, мулчиране, градински декор и мебели, водни елементи и подпорни стени. Естествен камък, камъчета и чакъл, дърво и изрезки от дърво, кора, дървени стърготини и др.
Нашите площи много често са замърсени с различни вещества, включително поради редовни обработки и торене.
В допълнение, отговорният към околната среда подход означава пестене на вода. За да направите това, се препоръчва да събирате дъждовната, както и да избирате непретенциозни, устойчиви на суша растения, които не изискват допълнително поливане - на мода са всякакви видове сукуленти.
3. Ниска поддръжка
В съвременния свят често нямаме достатъчно време за любимото си хоби. Много градинари могат да намерят само няколко часа седмично, за да се грижат за градината си. В същото време искат да получат естетическо удоволствие, да се отпуснат сред природата, да отглеждам собствени здравословни зеленчуци, билки и плодове.
За да улесните задачата си и да спестите време, по-добре е да дадете предпочитание на непретенциозни растения от местен произход, които не изискват специални грижи, подслон за зимата и др. Това се отнася както за декоративните и овощни дървета и храсти, така и за избора на семена.
4. Декоративно и вкусно
Липсата на време и желанието да се създаде трудоемка градина определят не само асортимента от растения, но и избора на място за тях. Така че в малка площ можете да комбинирате цветна и зеленчукова градина, като засадите цъфтящи, пикантно-ароматни растения и зеленчуци с красива зеленина и необичайни плодове.
Експерти от Кралското градинарско дружество на Великобритания, което организира изложението в Челси и определя световната мода в ландшафтния дизайн, прогнозират скок на интереса към отглеждането на собствени зеленчуци и съветват да обърнете внимание на лилавите сортове моркови, карфиол, броколи, грах и др.
В допълнение, "годни за консумация" лози и висящи растения (грозде, актинидия, лимонова трева, висящи ягоди и др.) могат да се използват във вертикалното градинарство вместо обичайните девиче грозде и рози. От плодови храсти, например касис, можете да оформите нисък жив плет и да украсите цветната градина със стандартно червено френско грозде.
5. Всесезонно
Градинското пространство трябва да бъде красиво не само през лятото, когато природата е пълна с ярки цветове, звуци и аромати, но и през зимата. Това е особено важно за градските пространства и частните зони, където семейството живее постоянно.
За да постигнете декоративност по всяко време на годината, трябва да обърнете внимание на: вечнозелени иглолистни дървета; дървета и храсти с интересен хабитус, структура на короната, ярък цвят на кората и дълготрайни плодове; непретенциозни зърнени култури, устойчиви на замръзване, които изглеждат особено приказно под снега.
6. Липса на единен стил
Естествените градини в скандинавски стил и стил Naturgarden са напълно в съответствие с основните тенденции от последните години и все още не губят своята актуалност.
Но сега тенденцията към изоставяне на конкретни стилове вече стана напълно очевидна.
Дизайнът все още е подчинен на принципите на естественост, екологичност и минимализъм, но концепцията вече не включва следване на определен стил.
Всяка градина се превръща в уникален микс от елементи, характерни за различни стилове, но образуващи едно хармонично пространство, уникално по свой начин.
7. Размиване на границите
Функционалното зониране се основава на принципа или на ясно очертаване на отделни зони, или на тяхното плавно преливане една в друга. Сега "раздробяването" на обекта на малки, строго определени зони се превръща в нещо от миналото. Градината все повече се превръща в едно пространство, кът от природата, неограничен от изкуствени граници. От друга страна, границата между дома и градината е размита.
Най-добрият вариант е единно стилово и цветово решение за интериора и екстериора. Но това е идеалното. Ефектът на липсата на граници се постига благодарение на открити тераси с удобни мебели за почивка и растения в големи съдове. Добри са и зоните за отдих на открито под "сенници", създадени от увивни растения, и използването на интериорен декор в градината: възглавници, одеяла, покривки за легла и др.
8. Без морава и цветни лехи
Кокетните тревни площи се заменят с непретенциозни почвопокривни растения, детелина, ливадни и декоративни треви. Такива насаждения не изискват редовно подстригване и постоянни грижи и създават усещане за дива природа.
Вместо обичайните цветни лехи и миксбордери, все по-актуални стават големи групи с естествени форми от зърнени култури, тревисти трайни насаждения а вместо цъфтящи растения, все по-често се използват декоративно-листни.
Единствената задача е да се попречи на изкуствено създадената "естественост" да се превърне в истинска джунгла.
9. Биофилия
Любовта към природата се изразява не само в пресъздаване на нейната естествена красота или използване на безопасни материали и естествени торове. Любовта към животните и създаването на благоприятни условия за тях в градината е важна част от това.
Цъфтящите растения помагат за привличането на пеперуди и земни пчели, което от своя страна насърчава опрашването и по-доброто производство на култури. Естествените дървесни и храстови насаждения, които не се нуждаят от оформяне и изрязване, дават възможност за гнездене на птиците. Най-актуалната тенденция е създаването на малки естествени биотопи, в които местната фауна да живее като в естествена среда.
10. Вертикално и на различни нива
Вертикалното градинарство не се ограничава само до използването на жив плет и растения, катерещи се по опорите. Говорим за самия принцип на организиране на пространството. Дори една плоска градина може да бъде направена на няколко нива, благодарение на повдигнати веранди или потънали вътрешни дворове, изкуствени тераси и подпорни стени.
Вертикалните стойки за саксии или колони с растения стават модерни. Такива структури могат да се превърнат в истински зелени стени. Декоративната зеленина и цъфтящите растения, както и зеленчуците, горските плодове и билките са идеални.
11. Градини на здравето
Градинското пространство трябва да бъде комфортна среда, преди всичко за самия човек. Съвременният ритъм на живот, стресът и липсата на време просто крещят за необходимостта от почивка на душата и тялото сред природата. Една градина не само не трябва да отнема много време и усилия, но и да носи полза.
Струва си да засадите растения с лечебен ефект:
- Иглолистни дървета, които отделят полезни фитонциди;
- ароматни неалергични растения, които насърчават ароматерапията;
- треви, шумолящи приятно от вятъра.
В обществените паркове все повече се появяват сензорни градини, включително такива, пригодени за хора с увреждания.
12. Градско балконско градинарство
Тенденцията за завръщане към природата намери израз и в градинарството в апартамента. И не става дума само за стайни растения. В саксии и балконски сандъчета е напълно възможно да отгледате една истинска мини-градина с цветя, билки, зеленчуци и дори овощни дръвчета.
От една страна, градския жител получава източник на витамини, от друга - собствен зелен кът, който му дава възможност да бъде сред природата, без да излиза на село или в парка.
13. Цвят на годината - прасковен мъх
През 2024 г. Pantone Color Institute избра "прасковен мъх" за нюанс на годината. Можете да добавите модерна нотка към вашата градина, като изберете цъфтящи или декоративни листни растения в модерната цветова схема за засаждане. Например, настурция от праскова с ядливи цветя и листа е чудесно допълнение към декоративната зеленчукова градина с лилави броколи. Малките архитектурни форми, декора, цветните запълвания и др. ще помогнат за поддържането на цвета в градината.




Коментари