Цветните лехи с многостепенни композиции са сложна, но интересна техника за ландшафтен дизайн. Те създават допълнителна вертикала върху равни площи и помагат да се справите с промените във височината в релефните зони. Показваме някои примери как да използвате многоетажните цветни лехи в градинския дизайн.

Многостепенната цветна леха е градина, състояща се от няколко нива или стъпаловидни тераси. Създава се в строги геометрични или произволни форми. Задължителен елемент на дизайна са джобове, в които са засадени декоративни растения. С помощта на многоетажни цветни лехи

ще решите поне пет проблема

с ландшафтния дизайн

  • Можете да зонирате градината.
  • Скривате неравностите на терена, като едновременно решавате функционални (укрепване на почвата по склонове) и декоративни задачи.
  • Създавате композиционен център и фокусни точки, така че повдигнатите цветни лехи да се виждат ясно от всички страни.
  • Спестявате място в малка площ.
  • Красиво рамкирате зоната за сядане, отделяйки я от останалата част на градината.

Нека да разгледаме характеристиките на изграждането на някои видове многоетажни цветни лехи.

Повдигната

Това е общоприетото име за малка цветна градина с правилна геометрична форма, издигаща се над нивото на земята. Оптималната височина е 50–100 см, диаметърът е не повече от 150 см. Ако е повече, ще бъде неудобно да се грижите за цветята.

В повдигната цветна леха има от 1 до 3 нива, но са възможни и повече.

Най-често повдигнати цветни лехи са разположени пред централния вход или отстрани на него. Композициите изглеждат красиво на фона на зелена морава или килим от почвопокривни растения.

Ако мястото позволява, в композиционния център на зоната за отдих може да се организира многоетажна цветна градина.

Стените на повдигнатата цветна леха са изработени от различни материали: дърво, тухла, бетонни блокове, естествен камък.

Габионите изглеждат интересно като оградни телени конструкции, пълни с големи камъчета.
За да изглежда този декоративен елемент на градината хармонично и растенията да се чувстват комфортно, се препоръчва да следвате три правила:

  • поставете цветя с еднакъв размер на едно ниво;
  • засадете влаголюбиви растения и трайни насаждения с големи съцветия в долната част и устойчиви на суша растения с малки цветя в горните нива;
  • изберете растения с различни периоди на цъфтеж, така че цветната леха да остане цъфтяща през целия сезон.

Ако цветната леха е едноетажна, като композиционна доминанта в центъра се използват високи растения, а между тях се засаждат декоративни трайни насаждения. По ръба се оставят да растат пълзящи растения, чиито висящи издънки частично ще припокриват оградата.

Подпорна стена

Първоначално подпорните стени са били създадени само за практически цели - да се предотврати свличането на почвата по склона и да се създаде тераса, подходяща за земеделие. Но в наши дни те се използват като декоративен елемент и част от многоетажни цветни лехи.

Подпорните стени се изграждат срещу естествен наклон или на изкуствена земна могила, за да се създаде повдигната платформа, върху която да се засаждат растения.

Стената може да рамкира повдигнатата композиция от една или повече страни. Може да е правоъгълна, полукръгла, или да следва естествената линия на релефа. За разлика от повдигнатата леха, цветните лехи, оградени с подпорни стени, не са ограничени по размер и могат да бъдат разположени във всяка част на градината.

Височината им варира от 30 до 200 см, изградени са от правоъгълен камък, тухла, бетонни блокове, градински стълбове. Използвайте хоросан или суха зидария.

На подпорни стени над 1 метър изглеждат добре иглолистни растения, декоративни храсти, високи трайни насаждения, а на по-ниските конструкции - пълзящи иглолистни дървета, джуджета с плачеща корона, вечнозелени храсти и почвопокривни растения.
Стените в слънчевите ъгли на градината ще бъдат украсени с флокс, алисум, карамфили, аубриета, а на сенчести места - камбанки, арабис, папрати, хости.

Терасовидна

В райони с труден терен можете да организирате терасовидна цветна градина. Това е сложна многостепенна композиция с малки тесни тераси, разположени една над друга.

Всички тераси могат да бъдат засадени с едни и същи растения или може да се добавят различни към всяка, но стилово терасите трябва да бъдат комбинирани. За да е удобно да се грижите за растенията, система от стълби и каменни пътеки органично се интегрира в композицията. Запълването с декоративен трошен камък улеснява поддръжката.

Терасираните цветни лехи изглеждат хармонично на големи площи, когато са правилно интегрирани в естествения пейзаж. Ако размерът на градината не го позволява, но искате да направите нещо подобно, можете да подредите малка композиция например в стъпалата на стълбите.