Кучетата могат да получат зъбни кариеси по същия начин както хората, въпреки че не са толкова често срещани при тях. За лечение на кариес трябва да бъдат заведени във ветеринарна клиника. Само ветеринар може да отстрани инфекцията с антибиотици, стоматологична операция или други лекарства. Но дотогава ще споменем някои естествени средства, които ще облекчат дискомфорта на кучето и ще помогнат да предотвратите влошаването на симптомите.
Признаци на кариеси при кучетата
Продължителното излагане на бактерии и хранителни частици може да увреди зъбите, причинявайки кариеси в устата. Когато бактериите се натрупват по зъбите, се отлага киселина, която ерозира външните слоеве на зъба и води до кариес. Някои признаци на кариес по кучешките зъби включват:
- Отказ от хрупкава храна или лакомства;
- Болка или дискомфорт в областта на устата;
- Не дъвче играчките си;
- Прекомерно слюноотделяне;
- Изпускане на храна на пода;
- Липса на апетит;
- Промяна на цвета на зъбите;
- Тъмно петно на зъба;
Забелязали ли сте, че кучетата често се опитват да скрият дискомфорта си? В дивата природа кучетата със слаби или уязвими зъби могат да бъдат нападнати или изоставени от останалата част от стадото. Следвайки този инстинкт, кучето ви може да се опита да скрие, че устата го боли. Затова от нас като собственици на домашни любимци зависи да разпознаем признаците и да им помогнем. Въпреки това само ветеринарният лекар може да определи прогресирането на зъбното заболяване при кучето. То се измерват в пет степени на тежест - от леко възпаление до тежка инфекция и загуба на зъби.
4 начина да се погрижите
за кариеса на кучето у дома
Домашните средства за защита могат успешно да намалят симптомите на кучешкия кариес в леки случаи.
1. Вода за уста за кучета
Ако ветеринарният лекар ви даде указание да се погрижите за симптомите на кариес на кучето си у дома, ефективен и практичен вариант може да бъде кучешка вода за уста с хлорхексидин. Това е медикамент, продаван без рецепта, който ветеринарните лекари понякога прилагат върху устните кухини на кучетата като антибактериален почистващ разтвор. Когато се използва като изплакване на устата, той може да се бори с бактериите до 12 часа, което означава, че може да помогне да се предотврати влошаването и да се намали рискът от инфекция и болка. Това лекарство е лесно за прилагане. Впръскайте малко количество вътре в бузата, от всяка страна на устата. Ароматът на продукта може да е неприятен за някои животни, но освен това даването на тази вода за изплакване на устната кухина на кучето в домашни условия не би трябвало да представлява голям риск или трудност. Не забравяйте, че трябва да прилагате лекарството само след разговор с вашия ветеринарен лекар и получаване на неговото одобрение.
2. Кокосово масло
Знаете ли, че кокосовият орех е полезен за кучетата по много начини? Кокосовото масло има естествени антибактериални свойства. Освен това то помага за успокояване на инфектираните зони и намаляване на отока. Ограничени, но последователни изследвания потвърждават ефективността на използването на кокосово масло за „маслено издърпване" за предотвратяване на зъбен кариес. Така че внимателното втриване на малко кокосово масло в инфектираната област би трябвало да помогне за облекчаване на дискомфорта. Кучетата могат безопасно да поглъщат кокосово масло в малки количества. Възможно е да не позволявате на кученцето си да яде или пие нищо друго за около 15 минути след нанасянето на маслото в областта на кариеса, за да му дадете време да подейства магически.
3. Конус за домашни любимци
Кучето ви вероятно ще иска да се почеше по мястото, където го боли кухината, или да търка лицето си по пода и мебелите. Не искате да му позволявате да дразни устата си, защото това може да влоши симптомите на кариеса и да предизвика допълнителни проблеми. Наблюдавайте активността на кучето си или, още по-добре му сложете конус за домашни любимци около врата си, докато ветеринарният лекар може да лекува проблема адекватно.
4. Топъл компрес
Отличен начин да облекчите симптомите на кариес на кучето си е като използвате топъл компрес. Топлината помага за увеличаване на притока на кръв и почистването на възпалената, болезнена област в устата на кучето. Използвайте чиста кърпа и топла вода, прилагайте топлия компрес върху засегнатата област 5-10 пъти дневно. Като насърчите притока на кръв към нараненото място, може да успеете да ускорите процеса на оздравяване. Прилагането на топла, влажна кърпа може да доведе до известно оттичане на водата, ако е налице абсцес. Тази ситуация не е повод за безпокойство, освен ако кучето ви не изпитва забележима болка. Докато дренажът спре, избършете секретите с чиста кърпа и изплакнете с вода или с разтвора на хлорхексидин, споменат по-горе.
Как се отстранява кариес при кучето?
И така, кучето ви има кариес в зъбите - как да го поправите? Домашните средства могат да помогнат при симптомите на болка или дискомфорт, но, както беше споменато по-рано, те не могат да заменят ветеринарната помощ. Ветеринарните стоматолози използват много от същите методи на нашите стоматолози, включително рентгенова снимка за установяване на степента на увреждане, пробиване и запълване на дупката, запечатване на корена на зъба, изваждане на силно увреден зъб и т.н. Дори да не е наложително вашият ветеринарен лекар може директно да препоръча изваждане на зъба, тъй като това е най-евтиният и най-простият начин за решаване на проблема.
Обичайно ли е кучетата да имат кариеси?
Поради ниските нива на киселини и захари в храната на повечето кучета, кариесите са рядкост при кучетата. Те представляват по-малко от 10% от всички стоматологични проблеми при кучетата. Най-често срещаните са пародонталните заболявания и счупените зъби. Според последното публикувано проучване само около 5,3% от кучетата имат кариеси. За сравнение 25% от хората на възраст от 20 до 64 години в момента имат един или повече кариеси. Това е така защото повечето кучета не консумират много сладки или кисели храни, което води до развитието на вредни бактерии, кучешките зъби са предимно тесни и заострени, а не плоски и назъбени, което дава на бактериите по-малко места за вкореняване и нанасяне на вреди, кучетата живеят по-кратко, което дава на бактериите по-малко време да навредят. Въпреки това някои породи са по-предразположени към образуване на кариеси от други, например чихуахуа, булдог, дакел, ши цу, пудел и мопс са по-уязвими към кариес от други породи.
Превенция
Ежедневното миене на зъбите е най-ефикасното домашно средство за предотвратяване на кариеси при кучетата и други стоматологични проблеми като заболявания на венците. Особено внимание трябва да обърнем на дъвкателните повърхности в задната част на устата. Там обикновено се появяват най-много кариеси поради натрупването на храна и развитие на бактерии. Опитайте някои дентални лакомства и играчки за дъвчене, които значително помагат за намаляване на зъбния камък.




Коментари