Покупката на цветен бройлер обикновено се счита за отлична инвестиция, тъй като освен добрата си носливост, тези пилета са в състояние бързо да наддават на живо тегло. Те са идеални за отглеждане както в лично домакинство, така и в промишлен мащаб.
Цветните бройлери имат висока носливост
Това означава, че след 2-3 месеца разходите за купуване на птиците могат да се изплатят. Има много породи цветни бройлери, които се различават по различни характеристики. Ето някои от тях:
- Фокси Чик - пилетата са чудесни за отглеждане у дома. Основните характеристики на породата говорят в тяхна полза:
0 бързо наддаване на тегло;
0 оптималното тегло се достига още на 45-ия ден;
0 годишен добив 250 броя;
0 яйцата са големи, тежат около 70 г;
0 възрастен петел тежи до 7 кг, а кокошка - 4 кг.
Характерното за тях е, че червеният цвят доминира в перата на птиците, но някои индивиди могат да имат червени и кафяви нюанси.
- Гола шия: Тази порода цветни бройлери е идеална за по-суров климат. Представителите на Голата шия имат голяма гръдна кост, широк гръб, дълги крака и голям изправен гребен. Пилетата са със сдържан характер и се разбират добре с други птици. Оперението на трупа на Голата шия е с различни цветови нюанси. Основната разлика, както може да се види от името, е липсата на покритие от пера на врата.
Важно! Породата Гола шия е много трудна за естествено възпроизвеждане, така че фермерите трябва да купуват вече излюпени пилета. Този вид е особено популярен в такива европейски страни като Унгария, Молдова и Франция. Поради смешния си външен вид, породата все още не е много търсена у нас. Вкусът на месото е подобен на този на пуешкото, така че е ценен за гастрономи. Теглото на петлите е до 3,5 кг, а кокошките са средно 2,5 кг. Производителността на 1 кокошка е до 180 средно големи яйца.
- Сасо бройлер: Сасо е месодайна порода с интензивен темп на растеж, отгледана от френски животновъди. Поради структурата на перата си тези птици спокойно издържат на студове. Кокошките достигат до 4 кг, а петлите - до 5 кг. За 1 година кокошката може да снесе до 120 яйца, което не е добър показател.
Ако имате нужда от бърз оборот на домашни птици и пестене на фураж, тогава бройлерите от този вид могат да бъдат изпратени на клане още на възраст от 2 месеца. Още повече, че до тази възраст малките наддават над 2 кг живо тегло. Птиците от тази порода се нуждаят от свободно отглеждане и могат да се държат в обикновен дървен навес.
- Майстор Грис: Френските животновъди отглеждат Master Gris като порода за месо и яйца. Цветът на перата е сиво-бял, тялото е по-едро. Средното тегло на петел е до 7 кг, а на кокошка - 5 кг.
Значително предимство на породата е качеството на месото, което от своя страна е нежно и съдържа малко количество мазнини. За 4 месеца младите индивиди достигат полова зрялост, а капацитетът на снасяне на яйца е от 200 до 300 яйца годишно.
Особености на отглеждането
на цветни бройлери
Основното предимство на тези птици е отличната адаптация към различни климатични условия. Основното правило при отглеждането на цветни птици е ежедневната грижа и правилното хранене. За да получите добра производителност, трябва да следвате съветите и препоръките на опитни птицевъди. А за да се запазят през зимния период, е необходимо да се създаде нормален температурен режим и за това трябва да има отопление на мястото, където пребивават птиците.
Места за отглеждане
За цветните бройлери се използват различни начини на отглеждане:
- етажи в кокошарник с проход за слизане и качване;
- в къщички за птици;
- в клетки с метална мрежа на пода.
Важно! Ако ще купувате от този вид бройлери, мястото за отглеждане трябва да бъде определено и подготвено предварително.
Трябва да се има предвид, че
младите индивиди не се
нуждаят от дълги разходки
Затова разходката за пилетата трябва да бъде осигурена с ограда. Освен това, когато се отглеждат млади птици, е невъзможно да се натрупат много птици на малка площ.
Микроклимат
Възрастните бройлери не са взискателни към температурните колебания. Но най-добре е да поддържате оптимална температура от +25°C в местата, където се намират малките. Най-добрият температурен режим за пълен растеж и развитие на бройлерите трябва да бъде от +15 до +25°C. Но не забравяйте, че температурата в помещението не трябва да пада под +5°С.
Грижи за бройлерите
Кокошките от цветни бройлери трябва да се държат в топли помещения, в противен случай част от енергията на пилетата ще се изразходва за отопление на тялото. За да избегнете проблема, трябва да премахнете всички течения и да затворите всички дупки в бараката. Желателно е подът на плевнята да се изолира с дървени стърготини или торф, което ще помогне за абсорбиране на излишната влага.
Подобно на други пилета,
и бройлерите страдат от различни
инфекциозни заболявания
За да се избегнат, трябва да бъдат ваксинирани навреме и редовно да се хранят с необходимите витамини, като се добавят към хранителни смеси.
- Храненето: Придържайки се към правилната диета, можете да постигнете отлични резултати при отглеждането на пилетата бройлери. За тази цел на селскостопанския пазар се продават фуражи, съдържащи необходимото количество полезни вещества, витамини и микроелементи за активния растеж на птиците. А фабричните фуражи могат да съдържат и лекарствени компоненти, които могат да повишат имунитета на птиците, за да се предпазят от много заболявания.
От първите дни на живота
хранете пилетата с комбиниран фураж
Внимание! Не всяка порода цветни бройлери може да се отглежда само с хранителни отпадъци или зърно. За активен растеж и набиране на необходимото тегло се препоръчва да се хранят младите птици с балансиран фураж. От 7-дневна възраст пилетата трябва да бъдат запознати с натурални продукти и, ако е необходимо, в "менюто" трябва да се въведе натрошено зърно. Царевицата и пшеницата се добавят към диетата на младите месни хибриди за по-добро наддаване на тегло.
Постепенно пилетата започват да ядат зеленчуци, които в крайна сметка трябва да съставляват половината от диетата на птиците. За стабилен растеж на пилетата се дават мая, ферментирали млечни продукти, по-специално сирене. При хранене на млади бройлери се препоръчва следната схема:
- първите 10 дни - на всеки 2 часа;
- до 45-ия ден - на всеки 3 часа;
- след това - на всеки 4 часа.
Възрастните трябва да се хранят по график,
но най-малко 3 пъти на ден. Основната диета трябва да се състои от следните компоненти:
- фураж на основата на зърнени култури;
- червеи - 2-3 пъти седмично;
- хранителни отпадъци; плодове и зеленчуци - сурови или след термична обработка;
- зеленина и трева.
Можете и сами да подготвите храна за възрастни бройлери.
Важно! Не се препоръчва използването на елда и ориз като храна за бройлери. Тези зърнени храни трябва да се дават изключително във варена форма, тъй като те могат да останат в гушата на пилето. За целта трябва да вземете следните продукти в определени пропорции:
- царевица - 400 г;
- пшенично зърно - 200 г;
- овесени ядки - 100 г;
- ечемик - 50 г;
- сирене - 200 г;
- риба или месо и костно брашно - 60 г;
- хранителна мая.
Всички тези съставки трябва да бъдат добре смесени, за предпочитане със суроватка, заквасена сметана или питейна вода. В зависимост от възрастта, сместа се дава в размер на 10-40 г на 1 пиле.
Състоянието на поилките трябва да се следи редовно. Водата в тях винаги трябва да е прясна - ниското й качество, както и липсата й, могат да доведат до чревни разстройства. При силни студове питейната вода трябва да се затопли малко.
Предотвратяване на заболявания
Никой не е имунизиран от здравословни проблеми, дори стадо цветни бройлери. Има риск определен процент от пилетата да умрат. Затова, за да предотвратите заболявания на младите бройлери, трябва да бъдат ваксинирани. Но ако има съмнение за масово заболяване, трябва незабавно да се консултирате с ветеринарен лекар.

Коментари