Инфекцията е процес на вредно заселване на чужд организъм в гостоприемник. Инфекциозният организъм има за цел да използва телесните ресурси на гостоприемника за възпроизвеждане (обикновено за сметка на гостоприемника). Инфекциозният организъм (наричан още патоген) пречи на нормалната функция на гостоприемника и може да причини:
- хронични рани;
- некрози;
- загуба на инфектиран орган;
- и дори смърт.
Тялото реагира на инфекция под формата на възпаление и инфекциозните патогени могат да бъдат:
- бактерии;
- глисти;
- паразити;
- бълхи;
- кърлежи;
- акари;
- въшки;
- както и гъбички и вируси.
Способността на част от микробните видове е да причиняват инфекция - независимо от това дали тя се изразява клинично или липсват болестни симптоми. Кръгът от различни видове макроорганизми е много широк - например вирусът на бяса причинява инфекции във всички млекопитаещи. Други микроби имат тесен инфекциозен спектър и причиняват инфекции и заболявания само при човека.
Затова много животни са болни -
и то успоредно със стопанина си
Небрежният стопанин не се интересува от грижите за животното, смятайки го за допълнителна работа, която не носи ползи. Например чистата вълна е не само красива, но и полезна. Редовната грижа за вълната и кожата на добитъка подобрява здравето и продуктивността му. Ще ви кажем каква е връзката тук и как правилно да се грижите за добитъка.
Например кожата на животните - тя не е просто външна покривка на тялото. Поради броя на функциите, които кожата изпълнява, тя може да се счита за отделен и най-голям орган в тялото. Кожата изпълнява защитна функция и е
бариера пред проникването
на патогенни бактерии и гъбички
от външната среда в тялото.
Добитъкът има много плътен епидермис, а повърхността на кожата е с леко киселинно pH. Това предотвратява проникването на патогенни бактерии - за тяхното размножаване е необходима леко алкална среда.
Освен това, кожните клетки произвеждат имунни телца и ензима лизозим, който може да се сравни с естествен антибиотик. Той повишава защитните сили на организма и помага на животните да се противопоставят на инфекциите.
Но ако кожата и козината на добитъка не се поддържат правилно,
те се запушват с мъртви епидермални
лепки, пърхот и мръсотия,
което създава благоприятни условия за развитието на патогенна микрофлора.
Докато животното е здраво, патогенните гъбички по повърхността на тялото не причиняват вреда. Но ако вече е направена пролука в имунната система, гъбичките влошават ситуацията, „атакуват" отслабения организъм, което води до
развитие на различни дерматити,
които е по-лесно да се предотвратят, отколкото да се лекуват.
Пропускливостта на кожата позволява въвеждането на лекарства чрез втриване. Алкохолната основа на лекарствата разтваря мазнините, отделяни от мастните жлези, поради което активното вещество прониква между клетките на епидермиса и попада в кръвта. Ясно е, че за външна употреба на лекарства кожата трябва да е чиста.
Редовните грижи помагат
за своевременно откриване на паразити
– най-често са:
- въшки;
- кърлежи
и стопаните трябва да предприемат мерки за унищожаването им.
Другият вариант е, когато животните са със слой мръсна, сплъстена вълна – тогава е невъзможно да се забележат малки насекоми. И въпреки че въздействието им не представлява смъртна опасност, паразитите отслабват организма.
Животните стават по-уязвими към
инфекциозни заболявания,
а производителността им намалява.
Огромната кожна повърхност на домашно животно, покрита с гъста козина, позволява да се поддържа определена телесна температура, независимо от външните условия. Например в горещо време животните успяват до известна степен да избегнат прегряване, като отделят топлина от повърхността на кожата. Терморегулацията се осъществява чрез кожно дишане и отделяне на пот. Но когато потните жлези са блокирани, терморегулацията се влошава, което може да доведе до прегряване.
Затова прегряването е опасно за свинете,
които много лошо понасят високи температури на въздуха. Конете, които изпитват сериозно физическо натоварване - при пренос на стоки, обработване на земя и бързо бягане, също са изложени на риск. При вятър тялото на коня губи повече топлина, което е добре в горещ ден, но е вредно в студен. Ето защо за зимно отглеждане на говеда и коне се правят кошари, които ги предпазват от вятъра, а при отглеждане в обори се опитват да избегнат образуването на течение.
През зимата животните не страдат от хипотермия поради гъстата си козина. Тя създава въздушен слой между тялото и външната среда, което намалява загубата на топлина.
И в двата случая, през зимата и лятото,
е важно козината на говедата да остане чиста
Кожата, запушена с прах и мъртви епидермални частици, диша по-лошо и следователно разсейва топлината по-малко. Сплъстената, мръсна и особено мократа вълна не изпълнява функцията си да предпазва тялото от студ.
Защо да внимава всеки стопанин:
0 Чрез мастните и потните жлези на кожата от кръвта се отстраняват отпадъчни продукти: амоняк, урея, калиеви и натриеви соли.
0 Ако за козината на говедата не се полагат грижи, отделителната функция на кожата му отслабва. Порите се запушват с мазнини и мръсотия, а след това в кръвта остават метаболитни продукти, които постепенно, капка по капка, влошават здравето на говедата.
И обратно:
0 Редовните грижи подобряват метаболитните процеси в тялото на животното. Освобождавайки се от отпадъците, то става по-активно: храни се с по-голям апетит, а храната се усвоява по-добре. Това води до повишен добив на мляко и ежедневно наддаване на тегло.
0 Конете, които се потят много по време на работа, изискват специални грижи. Ако конят не се почиства редовно през лятото, той може да прегрее по време на тежка физическа работа.
Затова след активна разходка или сериозно физическо натоварване конят трябва да се подсушава. При внезапни студове върху него се слага одеяло, което го предпазва от вятър и ниски температури, докато козината му изсъхне напълно
0 Кожата на вимето на кравата няма потни или мастни жлези. Затова тя изисква по-деликатна грижа, тъй като е подложена на постоянно разтягане и стрес. Появата на пукнатини във вимето прави процеса на доене болезнен за кравата, а също така създава риск от инфекция през отворени рани.
Внимание! Затова вимето на кравата трябва да се поддържа редовно. Това включва хигиенни процедури преди доене и омекотяване на кожата след доене.
0 При овцете отделителната система на кожата влияе пряко върху качеството на вълната. При тънкорунните породи овце мастните и потните жлези работят по-активно, отделяйки т. нар. мазнина. Нейната функция е да предпазва вълната от влага - така руното е здраво, като същевременно остава меко.
Запомнете! Овцете са единственото изключение от правилото - тези животни не изискват редовно подстригване.
Въпреки това, за да се поддържа вълната чиста, е необходимо да се следят условията, в които се отглеждат овцете. Ако руното ще се използва в бъдеще, кошарата трябва да е суха и чиста, а екскрементите трябва редовно да се отстраняват, като се добавя чиста, суха постелка.



Коментари